NRK Meny
Normal

Her er den ultimate oversikten til sametingsvalget

Her er hele oversikten over valgkretser, lister og politikere til sametingsvalget 2017.

Sametinget

Antall partier i hver valgkrets varierer i størrelse, fra 6 i sørsamisk valgkrets til 14 i Ávjovarri.

Foto: Keilen, Berit / NTB scanpix

Vi har samlet informasjon om valgkretsene, listene og listetopper. Klikk deg rundt i denne artikkelen, så vil du nok finne interessant lesning om ditt favorittparti.

Det finnes totalt syv valgkretser til sametingsvalget 2017, med til sammen 63 lister.

Hopp rett til valgkrets: Østre, Ávjovárri, Nordre, Gáisi, Vesthavet, Sørsamisk eller Sør-Norge.

Valgkretser i sametingsvalget

Her er alle valgkretsene.

Foto: Kato Norvang og Simon PIera Paulsen / NRK

1. Østre valgkrets

Arbeiderpartiet
Listetopp Elisabeth Erke

Árja
Listetopp Per Erik Mudenia

Fremskrittspartiet
Listetopp Jan-Henrik Fredriksen

Høyre
Listetopp Nils Kristian Winther

NSR SFP
Listetopp Márjá-Liissá Partapuoli
2. kandidat Jovna Vars Smuk
3. kandidat Christina Henriksen

Samedemokratene og Šiella
Listetopp Hartvik Hansen

Samenes folkeforbund
Listetopp Yrja Hammer

Senterpartiet
Listetopp Cecilie Hansen

______________________________

2: Ávjovárri valgkrets

Árja
Presidentkandidat Inger Eline Eriksen
2. kandidat Klemet K. Klemetsen

Norske Samers Riksforbund
Presidentkandidat Aili Keskitalo
3. kandidat Sandra Andersen Eira

Fremskrittspartiet
Listetopp Jan Eirik Kiil

Sosialistisk Venstreparti
Listetopp Renate Fagerness

Fastboendes Liste på Sametinget
Listetopp Nils Anders Rasmus
2. kandidat Anna Louise Skoglund

Šiella
Listetopp Marie Therese N. Aslaksen

Samefolkets Parti
Listetopp John Henrik Eira

Senterpartiet
Listetopp Hans Ole Eira

Nordkalottfolket
Listetopp Knut Einar Kristiansen

Guovdageainnu Dálon searvi
Listetopp Isak Mathis Olsen Hætta

Høyre
Listetopp Ellen Inga O. Hætta

Sámieana
Listetopp Sissel Gaup

Arbeiderpartiet
Listetopp Kåre Olli

Johttisápmelaččaid listu
Listetopp Berit Marie P.E. Eira
3. kandidat Anders S Buljo

______________________________

3: Nordre valgkrets

Senterpartiet
Listetopp Odd Iver Sara

Høyre
Listetopp Inger Jørstad

Arbeiderpartiet
Presidentkandidat Ronny Wilhelmsen

Nordkalottfolket
Listetopp Toril Bakken Kåven

Norske Samers Riksforbund
Listetopp Silje Karine Muotka
2. kandidat Nils Mikkelsen Utsi

Šiella
Listetopp Tore Forsberg
2. kandidat Inga Evelyn Gaup

Fremskrittspartiet
Listetopp Arthur Tørfoss

Árja
Listetopp Trond Einar Karlsen

______________________________

4: Gáisi valgkrets

Senterpartiet
Listetopp Ludvig Rognli

Šiella
Listetopp Anne-Berit Påve Kristiansen
2. kandidat Anne Hedvig Salmi Nordsletta

Høyre
Listetopp Line Van Gemert

Norske Samers Riksforbund
Listetopp Henrik Olsen
3. kandidat Niko-Mihkal Valkeapää

Nordkalottfolket
Listetopp Nora Marie Ollila

Arbeiderpartiet
Listetopp Bjørn Inge Mo

Samenes folkeforbund
Listetopp Stein Are Olsen
2. kandidat Henrik Kolstrøm

Jiehkkevárri
Listetopp Dan Håvard Johnsen

Fremskrittspartiet
Listetopp Aud Helene Marthinsen

Árja
Listetopp Odd Inge Sandberg

______________________________

5: Vesthavet valgkrets

Šiella
Presidentkandidat Vibeke Larsen
2. kandidat Ulrika Louisa Snowdon

Norske Samers Riksforbund
Listetopp Mikkel Eskil Mikkelsen
3. kandidat Ann Karin Kvernmo

Samenes folkeforbund
Listetopp Liv Olaug Slettli
2. kandidat Monica Kristin Klefstad Angel

Árja
Listetopp Ronald Kvernmo

Arbeiderpartiet
Listetopp Arild Pettersen Inga

Fremskrittspartiet
Listetopp Grethe Anita Andersen

Senterpartiet
Listetopp Ann Guro Hansen

Høyre
Listetopp Lars Filip Paulsen

______________________________

6: Sørsamisk valgkrets

Fremskrittspartiet
Listetopp Kay Fredrik Godejord

Arbeiderpartiet
Listetopp John Kappfjell

Norske Samers Riksforbund
Listetopp Nora Marie Bransfjell
2. kandidat Thomas Åhren

Åarjel-Saemiej-Gïelh
Listetopp Ellinor Marita Jåma

Senterpartiet
Listetopp Stig Bjarne Haugen

Høyre
Listetopp Ristin Mortensson

______________________________

7: Sør-Norge valgkrets

Árja
Listetopp Rune Solmyr
3. kandidat Rune Pettersen

Šiella
Listetopp Heidi P. Greiner Haaker

Arbeiderpartiet
Listetopp Jørn Are Gaski

Fremskrittspartiet
Listetopp Monica Dervo-Lehn
2. kandidat Børge Sandnes

Nordkalottfolket
Listetopp Kjellrun Wilhelmsen

Samefolkets Parti
Listetopp Ann-Elise Finbog

Norske Samers Riksforbund
Listetopp Tor Gunnar Nystad

Høyre
Listetopp Rita Leinan

Senterpartiet
Listetopp Heidi Rognli

(Listetopper som ikke har egne artikler har ikke svart på NRKs spørsmål)