Den norske sopranen Lise Davidsen er stjerna i årets utgave av en av den klassiske musikkens store begivenheter - «Last Night of the Proms» i Royal Albert Hall i London. (ja, der publikum stiller med flagg, konfetti og ballonger.) Men Lise Davidsen skal ikke tøyse, hun synger arier av Wagner, Mascagni og Verdi. Konserten er 10. september.
Den Norske Opera og Balletts oppsetning av Gioachino Rossinis «Barberen i Sevilla» er et fyrverkeri av musikalsk og komisk overskudd.
«Ta en tur i operaen i Bjørvika. De folka der nede har skjønt greia med Rossini. De synger og spiller aldeles fabelaktig. Og det er kjempegøy!», skriver musikkritiker Eystein Sandvik som gir operaen terningkast seks.
Kyiv Grand Ballett er for tiden på solidaritetsturné i Norge. Onsdag denne uken skal de opptre på Buen kulturhus i Mandal, skriver Lindesnes Avis. På grunn av krigssituasjonen i dansernes hjemland, så vil kulturhuset i solidaritet låne ut sal og tekninsk utstyr gratis.
Den som mener seg rammet av urettmessig publisering, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund som behandler klager mot mediene i presseetiske spørsmål.