– Gæjhtoe, gæjhtoe!
Marja Helen Fjellheim Mortensson (26) ble veldig glad og takket på sørsamisk, da hun mottok prisen.
– Det er veldig givende å få holde på med det jeg virkelig ønsker. Det er også veldig gøy og det føles godt, sa Marja Mortensson i takketalen.
I 2018 ble Mortensson kåret til årets Spellemann i kategorien folkemusikk og tradisjonsmusikk.
Hun debuterte for fullt i musikkbransjen da hun i 2017 ga ut albumet «Mojhtestasse – Cultural Heirlooms», og albumet var avgjørende for å vinne Spellemannsprisen.
Den sørsamiske artisten er en reindriftssame som har sine røtter i Svahken Sïjte i Engerdal kommune i Østerdalen.
– Dette er en veldig stor pris å få, det må jeg virkelig si. Jeg har hørt mye på Áillohaš sin musikk. På skolen har vi lest hans dikt og bøker. Jeg håper og føler at det jeg gjør, blir godt tatt imot og er til inspirasjon. Jeg savnet en å se opp til da jeg var ung. Eller jeg er fortsatt ung, da. Dette var utrolig gøy. Tusen takk til dere! Sa Marja Mortensson.
– Allerede opplevd mye
– Til tross for sin unge alder, har vinneren av Áillohaš musikkpris i 2021 allerede rukket å oppleve og oppnå mye i løpet av sin karriere.
OVERRAKTE PRISEN: Den unge politikeren Maja Kristine Jåma fikk æren av å overrekke Áillohaš-prisen til Marja Mortensson.
Foto: NRKSlik startet sørsamiske Maja Kristine Jåma, som fikk æren av å overrekke årets Áillohaš-pris på påskelørdag i forbindelse av Sámi Grand Prix.
– Gjennom hardt arbeid og sin dedikasjon har prisvinneren klart å løfte og gi nytt liv til samisk joiketradisjon. Med sine dype røtter i den sørsamiske kulturen, og hennes unike formidlingsevne, har hun gjennom musikken sin vist hvordan språk, historie og kultur kan formidles gjennom musikk og joik.
VEIVISER: Nils-Aslak «Áillohaš» Valkeapää er et forbilde for mange.
Foto: UKJENT / Stiftelsen LásságámmiÉn pris til minne for multikunstneren, Áillohaš
Den verdenskjente multikunstneren Nils-Aslak «Áillohaš» Valkeapää har vært veiviser for mange samer da han oppmuntret dem til å joike i tiden når denne tradisjonelle musikk-kunsten var forbudt i Norge.
Les mer om joikeforbudet og om en som ga blaffen i det
Áillohaš oppfordret folk til å verdsette den tradisjonelle joiken og var et forbilde i utviklingen av samisk musikk.
Multikunstneren var også den første som komponerte en sang som hadde både den tradisjonelle joiken og moderne musikk.
Han er den første og eneste same som har mottatt Nordisk råds litteraturpris. Han fikk prisen i 1991 for hans litterære verk «Beaivi, áhčážan, på norsk», på norsk «Solen, min far».
Valkeapää var både forfatter, komponist, musiker, joiker og illustratør. Han fikk norsk statsborgerskap i 2001. Men han flyttet til Skibotn i Storfjord kommune allerede i 1996, der han bosatte seg i huset Lásságámmi. Den eies nå av stiftelse med samme navn. Huset leies ut til kunstnere som utvikler sin kunst og er også en forskerbolig.