Hopp til innhold
PST
Foto: NRK

Trusler mot Norge

Oppsummert

PST vurderer at etterretningstrusselen fra Russland mot Norge er høyere enn før invasjonen i Ukraina. PST peker spesielt på at norsk olje og gass har sikkerhetspolitisk verdi for Russland.

  • Flere trusselvurderinger mot Norge

    Russlands aktivitet i nordområdene vil bli mer uforutsigbar i fremtiden.

    Dette var ett av flere trusselbilder som i dag ble presentert i regi av PST, Nasjonal Sikkerhetsmyndighet og E-tjenesten.

    I tillegg regner sikkerhetstjenestene med flere forsøk på å komme seg inn i ved norske bedrifter og universiteter. Dette gjelder representanter fra stater som Russland, Kina, Iran og Pakistan

    De antar videre at norsk energitransport kan bli et sabotasjemål, men PST ser foreløpig ingen tegn på at sabotasje på norsk territorium er sannsynlig.

    Justisminister Mehl og forsvarsminister Gram
    Foto: Forsvarsdepartementet
  • Handlingsrommet til terrororganisasjoner innskrenket

    – Det avdekkes stadig alvorlige saker, helt opp til konkret angrepsplanlegging, sier assisterende direktør i E-tjenesten om terrortrusselen i Norge.

    – Terrortrusselen fra utlandet kommer i hovedsak fra enkeltpersoner og løse nettverk av sympatisører. Det gjelder både ekstrem islamisme og høyreekstremisme, sa etterretningstjenestens assisterende direktør Lars Nordrum da han talte under framleggelsen av trusselvurderingen mandag.

    – Det avdekkes stadig alvorlige saker, helt opp til konkret angrepsplanlegging.

    Han sier dette ofte involverer unge mennesker som har blitt radikalisert på nett.

    – Innsatsen fra etterretnings- og sikkerhetstjenester har innskrenket handlingsrommet til terrororganisasjonene, ifølge Nordrum.

    (©NTB)

  • 4 av 5 nordmenn bekymret for russisk sabotasje

    I formiddag kom Etterretningstjenesten, PST og Nasjonal sikkerhetsmyndighet med sin nasjonale trusselvurdering.

    Invasjonen av Ukraina har drevet Sverige og Finland til å søke Nato-medlemskap. Dette kan øke presset mot Norge, ifølge Etterretningstjenesten.

    – Norge blir sentral i etterforsyningen av allierte forsterkninger til Sverige og Finland, sier sjef i Etterretningstjenesten Lars Nordrum til NRK.

    En undersøkelse gjennomført av OsloMet viser at fire av fem nordmenn er bekymret for russisk sabotasje i Norge.

    – Vi ser det er betydelig uro i befolkningen knyttet til risikoen for russiske sabotasjeaksjoner. PSTs advarsler ser ut til å ha blitt oppfattet av brede lag i folket, sier Aadne Aasland, forsker ved By- og regionforskningsinstituttet NIBR på OsloMet.

    Lars Nordrum er fungerende sjef i Etterretningstjenesten, fotografert i februar 2022.

    E-tjenesten: – Kan gi utslag i økt spenning

    Invasjonen av Ukraina har drevet Sverige og Finland til å søke Nato-medlemskap. Dette kan øke presset mot Norge, ifølge Etterretningstjenesten.

  • PST tror Russland vil kartlegge infrastruktur

    Politiets Sikkerhetstjeneste tror at Russland vil ta i bruk nye metoder for å kartlegge norske interesser og viktig infrastruktur.

    Både PST og Forsvarets Etterretningstjeneste legger fram nye trusselvurderinger i dag.

    Russland er blant annet opptatt av å skaffe seg informasjon om kritisk infrastruktur, mener PST.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no