Hopp til innhold

Lørdag vrakes hun trolig av sine egne

Vibeke Larsen (Ap) har hatt det knalltøft etter at hun ble sametingspresident. Nå vil ikke hennes partifeller at hun skal fortsette.

Sametingspresidenten i Studio Sápmi

Sametingspresident Vibeke Larsen fortalte i denne ukas Studio Sápmi på NRK1 om hvor sårende reaksjonene mot hennes nyttårstale har vært for henne. – Når folk reagerer på at du ikke kan snakke samisk, så kritiserer de samtidig mennesket. Språket er jo en del av et menneske, forklarer Larsen.

Foto: Tanja Linnea Eriksen Norbye / NRK

– Jeg registrerer at jeg ikke har tillit. Ellers har jeg ikke behov for å si noe i forkant av møtet, sier en svært skuffet og sterkt forkjølet Vibeke Larsen (45) til NRK Sápmi.

Larsen har vært sametingspresident bare en drøy måned. I den korte tiden har hun rukket å få mye pepper både i media og i sosiale medier fordi hun holdt sametingspresidentens nyttårstale kun på norsk, og ikke på samisk.

Sametingsrådet

SAMETINGSRÅDET: Fra venstre Mariann Wollmann Magga (Ap), Lars Filip Paulsen (H), Vibeke Larsen (Ap), Ronny Wilhelmsen (Ap) og Inger Eline Eriksen (Árja).

Foto: Dan Robert Larsen / NRK

Nå er hun sametingspresident på ni måneders oppsigelse og Vibeke Larsen er skuffet over at hennes eget parti ikke støtter henne.

– Jeg synes det er merkelig, sier hun.

Intriger, rot og maktkamp

Før jul skjedde det et maktskifte i Sametinget bare ni måneder før neste sametingsvalg. Maktskiftet skjedde i forbindelse med plenums behandling av Sametingets budsjett for 2017.

Norske Samers Riksforbund (NSR) ble kastet ut av sametingsrådet. Arbeiderpartiet, Høyre og Árja inngikk et samarbeid og overtok styringen av Sametinget.

Vibeke Larsen (Ap) ble da valgt til president, med Ronny Wilhelmsen som visepresident.

Ronny Wilhelmsen og Helga Pedersen

Ronny Wilhelmsen og Helga Pedersen ble 20. november i fjor valgt som henholdsvis visepresidentkandidat og presidentkandidat for Arbeiderpartiet.

Foto: Thor Thrane / NRK

Helga Pedersen ble 20. november i fjor valgt som Aps presidentkandidat og Ronny Wilhelmsen som visepresidentkandidat under den samepolitiske konferansen i Tromsø.

Pedersen hadde advart mot maktovertagelsen, og hun valgte å trekke seg som presidentkandidat siden hun ikke ble lyttet til.

Satser på Wilhelmsen og Erke

Valget av Arbeiderpartiets kandidater skjer under en ekstraordinær samepolitisk konferanse i Lakselv i Porsanger i Finnmark på lørdag.

Valgkomiteen i Arbeiderpartiets samepolitiske råd hadde møte mandag. Ronny Wilhelmsen (46) fra Alta ble innstilt som presidentkandidat til sametingsvalget. Elisabeth Erke (54) fra Tana ble innstilt som visepresidentkandidat.

Wilhelmsen ble innstilt med seks stemmer mot én, mens valget av Erke var enstemmig.

Elisabeth Erke (Ap)

Valgkomiteen mener at Elisabeth Erke er en bra kandidat for visepresidentvervet i Sametinget.

Foto: Harry Johansen

Før møtet i valgkomiteen var det meldt inn kandidater fra fem valgkretser:

Elisabeth Erke, Østre valgkrets; Kåre Olli, Ávjovárri valgkrets; Ronny Wilhelmsen, Nordre valgkrets; Vibeke Larsen, Vesthavet valgkrets; John Kappfjell, Sørsamisk valgkrets.

Korte nyheter

  • Uttaket til Arctic Winter Games 2026 er klart

    FA Sápmi har tatt ut både jente- og guttelag til Arctic Winter Games 2026 i Whitehorse, Canada.

    Jentene trenes av Sandra Simonsen, mens guttene trenes av Odd Gunnar Lorentzen.

    Begge troppene har oppnevnte reserver, inkludert keepere, og er satt sammen av spillere fra klubber i Norge og Sverige – blant annet TUIL, Nordlys IL, Reinen IL, Kvaløya SK, Mjølner FK, Porsanger IL, Jokkmokk SK og Gällivare SK.

    FA Sápmi er et fotballforbund, som samler samiske fotballspillere på tvers av Sápmi. Målet er å styrke samhold og den samiske identiteten gjennom fotball.

    Hele uttaket finner du på FA Sápmis Facebook-side.

  • UiT Alta lanserer nytt E-sport/gaming-rom

    UiT Alta åpner et nytt E-sport/gaming-rom for å kombinere teknologi, læring og samfunnsutvikling i en tverrfaglig arena.

    Prosjektet har fire ambisjoner som spenner fra forsvarssamarbeid og cybersikkerhet til studentmiljø og næringslivskontakt.

    Prosjektet er forankret i strategien «Eallju – Drivkraft i Nord 2030» og involverer både Institutt for informatikk i Tromsø og lokale fagmiljøer.

    Åpningen skjer 27. oktober kl. 14:30 ved den gamle keramikksalen på UiT Alta.

  • Vónbjørt Vang fra Færøyene får Nordisk råds litteraturpris

    Nordisk råds litteraturpris 2025 tildeles diktsamlingen «Svørt Orkidé» av Vónbjørt Vang fra Færøyene.

    Dette er første gang siden 1986 at litteraturprisen går til en forfatter fra Færøyene.

    – Med sine hudløse dikt og et sterkt visuelt uttrykk har Vónbjørt Vang skapt et verk som utvider moderskapets språk og gir sorgens vesen nye dimensjoner, står det i juryens begrunnelse.

    Også Nordisk råds filmpris gikk til en fra Færøyene. Prisen gikk til færøyske filmen «Seinasta paradís á jørð» av regissøren og manusforfatteren Sakaris Stórá.

    Dag Johan Haugerud var Norges kandidat til Nordisk Råds filmpris for 2025. Hadde han vunnet, så ville han vært den første som vant prisen tre ganger.

    Hver pris er på 300 000 danske kroner og deles ut i forbindelse med Nordisk råds sesjon i Stockholm 28. oktober.

    Bilde av en kvinne med grått hår.
    Foto: Ana Holden-Peters / NRK