Hopp til innhold

Tårevåt Helga Pedersen trekker seg som presidentkandidat

Hun hadde advart Arbeiderpartiet på Sametinget om å ikke ta over makten i denne perioden, og kan derfor ikke fortsette sitt kandidatur.

Helga Pedersen

TREKKER SEG: Helga Pedersen sier hun ikke kan forsvare det Arbeiderpartiet har gjort på Sametinget, og trekker seg som Arbeiderpartiets presidentkandidat på Sametinget.

Foto: Varfjell, Fredrik / NTB scanpix

Det er avisa Nordlys, som først melder om at stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet (Ap), Helga Pedersen ikke lenger er aktuell som president for Sametinget.

Pedersen bekrefter dette overfor NRK.

– Nå har jeg meddelt vårt samepolitiske råd om at jeg trekker mitt kandidatur, sier hun til NRK.

APs maktoverdragelse er grunnen

Bakgrunnen for at hun trekker seg er situasjonen som har oppstått på Sametinget den siste uken.

Vibeke Larsen gjør seg klar til studiointervju sammen med programleder Anne Marie Hætta

NY PRESIDENT: Arbeiderpartiets Vibeke Larsen i første TV-intervju etter at hun ble sametingspresident.

Foto: Dragan Cubrilo / NRK

– Der sametingsgruppa vår har valgt å overta makta på tvers av mine råd. Jeg mener det er veldig feil av hensyn til Sametinget, å overta makta nå, er Pedersens klare melding.

På Sametinget ble det denne uken stilt mistillit mot Norske Samers Riksforbunds (NSR) Aili Keskitalo, som var Sametingets president frem til i går klokken 16.

Det var lederen for Aps sametingsgruppe Vibeke Larsen som ledet an i mistillitsforlaget. Bakgrunnen for dette var at opposisjonen ikke var fornøyd med budsjettforslaget til presidentens råd.

Og fredag morgen ble Vibeke Larsen Sametingets nye president.

Følelsesladet avgjørelse

Når Arbeiderpartiet sammen med sametingspartiene Árja og Høyre valgte å ta over makten på Sametinget, mener Helga Pedersen det gir et dårlig inntrykk.

Aili Keskitalo på presidentplassen i Sametingets plenumssal

BLE KASTET: Norske Samers Riksforbunds Aili Keskitalo, ble kastet som president av APs Larsens allianse.

Foto: Dragan Cubrilo / NRK

– Det har skapt et inntrykk av at posisjoner står foran politikk. Jeg mener også det er feil strategisk av hensyn til Arbeiderpartiets muligheter til å vinne valget neste høst.

Beslutningen har ikke vært lett for henne.

– Jeg har advart kraftig i mot dette her, jeg har ikke blitt lyttet til. Dette kan jeg rett og slett ikke være med å forsvare, for meg er det her en veldig tung beslutning ... unnskyld ... men jeg må også kunne se meg selv i speilet og forsvare det jeg er med på, sier en tydelig beveget Helga Pedersen.

Helga P trekker seg

En svært trist Helga Pedersen sier at hun ikke kan forsvare det som partiet hennes har gjort på Sametinget.

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring