Karamellisert eplekake Når du lager denne eplekaken må du passe på at stekepannen tåler varmen i stekeovnen. Oppskriften på eplekake er fra Skåne, og starter med at du karamelliserer eplene.
Konfitert kylling Niklas Ekstedt lager en saftig kylling med smak av appelsin og sitron. Den kokes lenge i olivenolje sammen med hvitløk.
Eggekake med råstekt asparges Niklas Ekstedt byr på en skånsk spesialitet: Äggakaka. Det ligner både på eggerøre og pannekake, men er ingen av delene. Niklas lager den med råstekt asparges i stedet for stekt flesk.
Vaniljehjerter Niklas Ekstedt treffer en legende innen svensk mat, den siste av søstrene Lundgren i Arild som ennå lever. Det var i Arild i Skåne at kong Gustav VI Adolf oppdaget sin favorittkake, vaniljeherte.
Frukt- og nøttebrød Brød bakt på bakepulver bør spises samme dag. Dette frukt- og nøttebrødet lager Niklas Ekstedt til gode oster.
Rugbrød med matjessild, egg og klaret smør Niklas Ekstedt prøver seg på et ordentlig dansk smørbrød. Han gir det en svensk vri med matjessild.
Konfitert sideflesk på grillen med syrlig buljong og lettstekt kål Niklas Ekstedt er en uke på restaurant Grill i Stockholm. Og nå skal han lage en rett som kan passe på restaurantens meny. Det blir konfitert sideflesk som så skal grilles, kål og buljong.
Mandelkake med rørte multer og honningkrisp Niklas Ekstedt lager mandelkake på den danske restauranten Geranium. Han sliter når han ikke får tak i bitre mandler. Men kokken Rasmus Kofoed synes kake, multer og honningkrisp smaker godt sammen.
Rødbetgravet ørret med ovnsbakte rødbeter Økologisk og lokal mat er det som serveres i restauranten «abc kitchen» i New York. Jean-George Vongerichten er Niklas Ekstedts store idol. Hva sier Jean-George når han får servert rødbetgravet ørret og ovnsbakte rødbeter?
Kladdkake Sjokoladekaken er kladdete i midten. Derav navnet. Det er viktig å ikke steke den for mye. Den skal være myk og saftig med et raust lag glasur på toppen.
Potetpletter med eplesyltetøy Potetpletter med syltetøy er en klassisk dessert som gir en følelse av gammel husmannskost. Desserten blir enda litt bedre hvis eplene til syltetøyet er plukket i egen eller naboens hage.
Syv med sopp på topp Nå kan du kose deg med sopp – enten du finner den i skogen eller butikken. Sopp er gull både til pasta, pai og pizza, risotto, salat, sandwich og brød. Vi gir deg maks «soppegodt». Vel bekomme. Av Ingvill Bjorland
Kanelknutar Kanelknutar er gode heile året! Både store og små diggar den søte smaken av kanel og sukker.
Fårikål fra Lise Finckenhagen Høsten har for alvor kommet og dermed er det tid for fårikål. Prøv oppskriften til Lise Finckenhagen.