Han hadde ikke bare en sang som gikk rett til hjertet både hos publikum og fagjuryene. Salvador Sobral hadde også tenkt å ta med seg et budskap opp på scenen i Kiev.
Les også:
For han ville bruke en genser som handler om solidaritet med flyktninger. På pressekonferansen etter at han hadde vunnet, fikk han spørsmål om dette.
Denne genseren ville Salvador Sobral bruke under finalen, men fikk beskjed om at det ikke gikk.
Foto: Efrem Lukatsky / APHan forklarte at dette er et av de viktigste spørsmålene i vår tid, men at han fikk en mail fra arrangørene som ba ham om å ikke bruke genseren under finalen. Dette er fordi det i reglementet for ESC ikke er tillatt med politiske eller kommersielle budskap.
Selv mente han at budskapet verken var politisk eller kommersielt, men handlet kun om medmenneskelighet.
Les også:
Artisten som vant overlegent både hos fagjuryen og hos publikum var forundret over at han ikke fikk bruke genseren. Men forholdt seg til mailen han fikk fra arrangøren. Norges fagjury ga sangen 10 poeng. Og den norske gruppen Jowst forteller at de ble rørt under fremføringen til Salvador Sobral.
Les også:
Musikken vinner
Selv sa artisten at denne seieren viser at musikken vant. – Musikk er ikke fyrverkeri. Det er følelser, sa han på pressekonferansen. Der trakk han også frem og roste sin søster som hadde skrevet låten.
Les også:
Det var en sliten, men glad vinner som svarte på spørsmål fra et helt mediakorps etter seieren. Han hadde ikke på seg den spesielle genseren som hadde teksten SOS Refugees under denne pressekonferansen, men fikk frem budskapet likevel.
Salvador Sobral var den artisten som kom senest til Kiev, fordi han var rammet av sykdom og var hjemme i Portugal. Det var søsteren hans som deltok på flere av prøvene. Men da han kom for å delta i prøvene, hadde han altså på seg den omtalte genseren.
Sterkt polarisert
Generalsekretæren i NOAS, Ann-Magrit Austenå mener budskapet om flyktninger viktig, men hun forstår at arangørene må trekke noen grenser mot politiske budskap.
Ann-Magrit Austenå mener det ikke er noen felles vilje til å gå sammen om en dugnad for flyktninger i Europa. Budskap om flyktninger er viktig, mener hun.
Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix– Debatten om Europas ansvar for mennesker på flukt er dessverre blitt sterkt polarisert. For tiden er det liten vilje til felles, langsiktig, humanitære løsninger som kan sikre flyktninger både et verdig liv og beskyttelse i Europa, sier hun til NRK.