Sex-avhengighet er «big business» i USA. Celebriteter som Michael Douglas, David Duchovny og nå Tiger Woods har alle latt seg behandle for sin sykelige avhengighet av sex.
Men finnes det faktisk en slik diagnose, eller er det bare verdens beste unnskyldning for god, gammeldags utroskap?
For det er jo ikke vanskelig å se for seg at kjendiser med proppfull lommebok vil betale godt for å kunne si at de "ikke kunne noe for det".
Ingen offisiell diagnose
Noen trenger faktisk behandling, sier psykiater Haakon Aars.
Foto: Aas, Erlend / SCANPIXSex-avhengighet er ingen offisiell psykiatrisk diagnose. Men psykiater og sexolog Haakon Aars vil ikke gå med på at det bare er tull.
- Jeg har noen pasienter som er det vi kaller «hyperseksuelle». De har gjerne en ustabil personlighetsstruktur og et dårlig selvbilde. De trenger maksimal bekreftelse på seg selv, og bruker sex til det, forteller Aars til NRK.no.
Typisk for disse pasientene, er at de ikke får dekket behovet for bekreftelse andre steder, forteller Aars. Ofte kan disse personene havne i en situasjon som kan minne om spilleavhengighet på mange måter. De «må» ha sex.
- Poenget er ikke å behandle seksualiteten deres. Men ved større innsikt og trygghet i seg selv, endrer ofte også forholdet til sex seg.
En stor dose unnskyldning
Så har kjendisene likevel et poeng når de tyr til eksperthjelp etter sine sidesprang?
- Såkalt sex-avhengighet blir nok ofte en unnskyldning i kjendisverdenen. For menn er det heller ikke så negativt å si at de har mye sex med mange partnere. Menn som har lyst hele tida, det forbinder jo mange med noe bra, sier Aars.
Han tror det vil være mer negativt for kvinner å stå fram med en slik «avhengighet». Da er hun ikke flott og kåt, men nymfoman - noe negativt.
- Det er ikke så lett å dra noen grense mellom «vanlig» og «sykelig» utroskap. Men forskjellen er jo den rollen sexen har, sier Aars.
- LES OGSÅ: