Hopp til innhold

Striden om minnestedet etter 22. juli på Sørbråten er over

Naboene til minnestedet på Sørbråten får dekket sine advokatutgifter på 600 000 kroner. – Ingen vinnere uansett, sier leder i Utstranda Vel.

Planlagt minnesmerke Sørbråten

Kunstverket «Memory Wound» på Utøya vil ikke bli bygget. Nå får naboene dekket advokatutgiftene på 600 000 kroner.

Foto: Jonas Dahlberg Studio / NTB scanpix

Konflikten om å bygge Utøya-minnestedet på Sørbråten i Buskerud har vart i over tre år. Naboene gikk til sak, og påsto at det planlagte kunstverket var ulovlig etter naboloven. Staten ønsket ikke rettssak, og nå har regjeringsadvokaten opphevet saken.

Advokat Harald Stabell har jobbet med saken i tre og et halvt år. Han mener dette er en seier for naboene.

– De har helt klart vunnet, for de har vunnet fram med det kravet som vi fremsatte i stevningen.

Ingen seier

Det var den svenske kunstneren Jonas Dahlberg som vant konkurransen om minnestedet, med kunstverket «Memory Wound». Minnestedet vil ikke bli bygget, og naboene får dekket sine saksomkostninger på 600 000 kroner.

Advokat Anders F. Wilhelmsen hos Regjeringsadvokaten vil ikke kalle det en rettslig seier.

– Staten har utenomrettslig akseptert å dekke naboenes saksomkostninger. Men det er ikke domstolen som vil tilkjenne dem omkostningene. Det er noe som staten har valgt å gjøre selv, sier han.

Hvorfor har staten valgt å gjøre det?

– Det kan jeg ikke kommentere.

Stor belastning

Naboene i Utstranda Vel og leder Maria Holtane-Berge vil heller ikke kalle det en seier.

– Det blir liksom aldri vinnere uansett. Alle har traumer og sliter på mange måter. Men det ville vært en veldig stor belastning om minnestedet kom, forteller hun.

Holtane-Berge forteller at naboene har fått pengene til å dekke saksomkostningene fra mange hold. Flere privatpersoner har bidratt til å betale for kostnadene.

– Vi har fått veldig mye støtte, og målet vårt er at de som har betalt inn dette her skal få det tilbake igjen. Flere har sagt at de ønsker at det skal gå til de som faktisk reddet livene til menneskene på Utøya, sier hun.

Minnestedet flyttes

Byggingen av minnestedet skal flyttes til Utøyakaia, 400 meter unna minnestedet på Utøya. Det er Holtane-Berge bekymret for.

– Vi sliter fortsatt med at de har gjort det samme en gang til. Det har blitt satt i gang en ny prosess, og plasseringen er valgt uten at vi har blitt inkludert. Det betyr at mange nye mennesker får det problemet vi nå har slitt med i mange år. Beborene ønsker å få være med på å bestemme hvor minnestedet skal ligge, sier hun.

Kulturstrøm

  • Booker-prisen til Paul Lynch

    Den irske forfatteren Paul Lynch er tildelt Bookerprisen for 2023.

    Bookerprisen er en prestisjetung britisk litteraturpris.

    Lynch får den for boka «Prophet Song», melder BBC.

    Romanen skildrer kampene til Stack-familien, inkludert Eilish Stack, en mor til fire som prøver å redde familien sin mens Irland glir inn i et totalitært regime.

    Paul Lynch
    Foto: AP
  • Puff Daddy anklaget for ny voldtekt

    Sean Comb, mest kjent som Puff Daddy, er saksøkt for å dopa ned og voldtatt en student i 1991. Søksmålet ble levert til en domstol i New York torsdag, skriver Reuters.

    Lørdag ble det forlik mellom Comb og en ekskjæreste etter et annet voldtektssøksmål.

    Søksmålet går inn i en rekke av søksmål mot kjente personer denne uken. Grunnen til at det har kommet mange søksmål nå er at det går mot slutten av en spesiell lov, New Yorks Adult Survivors Act, som åpnet for å saksøke selv om foreldelsesfristen var gått ut.

    Combs er en av de mest innflytelsesrike produsentene i hiphop-bransjen.

    Sean Combs, Puff Daddy
    Foto: AFP