Vant gjeveste prisen: – Det har vært vanskelig å stå i dette

Sexolog og påvirker Iselin Guttormsen har klart å stå stødig i nettstormen det siste året. Fredag kveld ble hun belønnet med den gjeveste prisen på Vixen-utdelingen.

Vixen awards 2021 - Iselin Guttormsen

DEN STORE VINNEREN: Iselin Guttormsen fikk prisen som årets beste påvirker i sosiale medier i Norge.

Foto: Naina Helén Jåma / NTB

Hun ble kåret til årets påvirker i sosiale medier.

– Jeg trodde det virkelig ikke. Jeg vil aller først takke Sebastian Solberg og jeg vil takke David Eriksen, sa Guttormsen.

Guttormsen har stått fram i kampen mot nettmobbing og har blant annet reist mye rundt og snakket med skoleklasser om dette.

– Alle her inne har vel vært utsatt for netthets og troll. Det har vært vanskelig å stå i dette, sa Guttormsen fra scenen da hun fikk prisen.

NRK-profilen Fredrik Solvang fikk pris for Årets sterke mening.

– Kom til oss med saker og meninger, sa en tydelig stolt Solvang da han fikk prisen foran et fullsatt Gamle Logen i Oslo.

Vixen awards 2021 - Fredrik Solvang

SOLVANG VANT: NRK-profil Fredrik Solvang vant prisen for Årets mening.

Foto: Naina Helén Jåma / NTB

Leah Isadora vant

Han fikk prisen Årets sterke mening for sin måte å presentere saker og debatter på, samtidig som han tør å være personlig i sosiale medier.

I ti år har Vixen Awards kåret Norges beste påvirkere og profiler i sosiale medier.

Utdelingen engasjerer mange. Over 30.000 nominasjoner kom inn til årets kåringer. Det er ny rekord.

Blant dem som fikk pris var Leah Isadora Behn, datter av Ari Behn og prinsesse Märtha Louise.

16-åringen takket juryen og alle som støtter og har stemt på henne.

– Jeg må også takke mamma og pappa for at de alltid uansett når og uansett hva har støttet meg og sagt at jeg kommer til å klare hva som helst, sa Behn, som vant i kategorien Beauty.

Leah Isadora Behn på Vixen awards 2021

VINNER: Leah Isadora Behn ble årets påvirker i kategorien Beauty. Moren, prinsesse Märtha Louise, satt i salen og filmet.

Foto: Naina Helén Jama / NTB

Bransje i vekst

Ifølge Vixen er en påvirker, eller «influencer» på engelsk, en «person som har påvirkning på andre gjennom innhold som skapes og deles i egne kanaler og sosiale medier.»

Det kan være på blogg, i podkast, eller gjennom kanaler som Instagram, YouTube eller TikTok.

Påvirker-bransjen har vokst i senere år, og juryen kan fortelle at det i år har vært mange nye navn å se på nominasjonslistene.

Det er denne juryen, i år bestående av 12 medlemmer, som velger ut vinnere i hver kategori. Unntaket er «Folkets favoritt» – der er vinneren stemt fram av publikum.

Vixen awards 2021 Tinashe Willliamson

VANT: Tinashe Williamson.

Foto: Naina Helén Jåma / NTB

Alle finalister og vinnere:

Årets influencer: Mote

  • Tale Torjussen – @tale_torjussen
  • Vinner: Jenny Skavlan – @jennyskavlan
  • Jonas Braathen – @jonasbraaten
  • Janka Polliani – @polliani
  • Rawdah Mohamed – @rawdis

Årets influencer: Beauty

  • Vinner: Leah Isadora Behn – @leahhhbeauty
  • Eveline Karlsen – @evelinekarlsen
  • Tim Kristian – @tim.kristian
  • Alexandra Joner – @alexandrajoner
  • Fredrik Skoglund – @fredrikskoglundd

Årets influencer: Trening og helse

  • Vinner: Jørgine Massa Vasstrand – @funkygine
  • Johannes Høsflot Klæbo – @johanneshk
  • Ingrid Landmark Tandrevold – @ingridtand
  • Inger Houghton – @ingerindubai
  • Pia Seeberg – @piaseeberg

Årets influencer: Livsstil

  • Vinner: Sara Emilie – @saraaaemiliee
  • Hanna Martine – @hannamartinee
  • Emma Ellingsen – @emmaellingsenn
  • Liva Ingebrigtsen – @livaingebrigtsen
  • Eveline Karlsen – @evelinekarlsen

Årets influencer: Interiør

  • Blue x Nickolay – @niblu.home
  • Vinner: Camilla Bakken – @design_logg
  • Maria Bergman – @interior.maria
  • Kristin Gjelsvik – @gjelsvikhome
  • Lene S. Pedersen – @lenespedersen

Årets influencer: Mat

  • Vinner: Emilie Nereng – @emilienutrition
  • Hanne-Lene Dahlgren – @hannelenesvegetar
  • KaayneLagerMat – @kaaynelagermat
  • Ellen Aabol – @ellenaabol
  • Ida Gran Jansen – @idagranjansen

Årets influencer: Reise og friluftsliv

  • Vinner: Helene Myhre – @helenemoo
  • Lene Marie Gåsbakk – @gossegoss
  • Cecilie Skog – @skogcecilie
  • Benjamin Forthun – @benjaminforthun
  • Loff – @safaripaasafari

Årets influencer: Underholdning

  • Vegard Harm – @vegardharm
  • Hanna Martine – @hannamartinee
  • Linnea Løtvet – @linnealotvet
  • Vinner: Oskar Westerlin – @oskarwesterlin
  • Wasim Zahid – @wasimzahid

Årets gullpenn

  • Vinner: Trygve Skaug – @trygveskaug
  • Ingeborg Senneset – @ingeborgsenneset
  • Sandra Lyng – @sandralyng
  • Kaveh Rashidi – @kavehrashidi
  • Jennie Sofie – @jenniesofie

Årets business

  • Sophie Elise – @sophieelise
  • Vinner: Eveline Karlsen – @evelinekarlsen
  • Halvor Bakke – @halvor.bakke
  • Jørgine Massa Vasstrand – @funkygine
  • Camilla Pihl – @camillapihlno

Årets sterke mening

  • Maria Mena – @mariamena_official
  • Vinner: Fredrik Solvang – @fsolva
  • Ingeborg Senneset – @ingeborgsenneset
  • Emma Ellingsen – @emmaellingsenn
  • Hanne-Lene Dahlgren – @hannelenesvegetar

Årets stjerneskudd

  • Jenny Huse – @jennyhuse1
  • Josefine Vogt – @josefinevogt
  • Helene Myhre – @helenemoo
  • Oskar Westerlin – @oskarwesterlin
  • Vinner: Liv Gravdahl – @hurryliv

Årets forbilde:

  • Hanne-Lene Dahlgren – @hannelenesvegetar
  • Wasim Zahid – @wasimzahid
  • Vinner: Tinashe Williamson – @tinashewilliamson
  • Emma Ellingsen – @emmaellingsenn
  • Gisle A. G. Agledahl – @firgisle

Folkets favoritt

  • Sara Emilie Tandberg – @saraaemiliee
  • Hanna-Martine – @hannamartinee
  • Liva B. Ingebrigtsen – @livaingebrigtsen
  • Vinner: Jørgine Massa Vasstrand – @funkygine
  • Linnea Løtvedt – @linnealotvet

Årets influencer

  • Hanna-Martine – @hannamartinee
  • Ingeborg Senneset – @ingeborgsenneset
  • Vinner: Iselin Guttormsen – @iselinguttormsen
  • Emilie Nereng – @emilienutrition
  • Rawdah Mohamed – @rawdis

Kulturstrøm

  • Slik blir Melodi Grand Prix 2022

    Det blir flere endringer i neste års Melodi Grand Prix. Men nivået er høyere enn noen gang, ifølge MGP-general Stig Karlsen. 10. januar skal alle artistene offentliggjøres og alle låtene slippes til publikum. Showet går av stabelen med første delfinale 15. januar.

  • Stephen Sondheim er død (91)

    Låtskriver, tekstforfatter og komponist Stephen Sondheim er død, melder advokaten hans til The New York Times. Sondheim ble 91 år gammel. Han er kjent for musikaler som «West Side Story «og «Sweeney Todd».

  • Astrid S med plagiatanklage

    Manageren til Astris S, Gilbert Lunde, skriver på Twitter at de er i kontakt med teamet til French Montana, etter at de anklaget ham for plagiat. Manageren skriver: «Jeg kan bekrefte at dette ikke har blitt klarert i forkant, men at vi nå er i kontakt med teamet til French Montana for å finne ut hva som har skjedd, og for å få riktige avtaler på plass».