Hopp til innhold

Marja Mortensson søker nye klanger med joik og tuba

Marja Mortensson slipper sitt nye album «Mojhtestasse» under påskefestivalen i Kautokeino. – Deretter blir det konserter i Tyskland og Norge, forteller Mortensson.

Artist Marja Mortensson

Marja Mortensson med nytt album i 2018.

Foto: Jørn Kristensen

– Jeg har hatt enorm glede av å finne min egen tradisjonsmusikk, og det er der jeg har mitt musikalske hjerte, sier plateaktuelle Mortensson.

Bestillingsverket

Nå er hun klar med albumet "Mojhtestasse", en samling gamle og glemte joiker som har vært lagret i ulike arkiver i sør- og umesamisk område.

Albumet er et resultat av et bestillingsverk fra 2017, laget i forbindelse med 100-års jubileet for det første samiske landsmøtet i Trondheim i 1917.

– Jeg begynte allerede i 2015 å lete etter gamle joiker, og det vokste etter hvert til et bestillingsverk.

– Målet var å rette oppmerksomhet mot min oldefar Daniel Mortsensson og den rollen han spilte rundt det første samiske landsmøtet.

På albumet er også noen nye komposisjoner som Mortensson og musikerne Daniel Herskedal (tuba/basstrompet) og Jakop Janssønn (trommer) står bak i fellesskap.

Trioen holder slippkonsert under påskefestivalen i Kautokeino 30. mars.

– Jakter på nye klanger

– Sammen med Herskedal og Janssønn har jeg lagt vekt på å finne nye klanger og musikalske veier. Samarbeidet har også ført til nye komposisjoner på albumet, sier Mortensson til NRK.

Mortsensson platedebuterte i 2017 med albumet «Aarehgïjre» (sørsamisk: tidlig-vår). Hun har i flere år gjort seg nasjonalt kjent med sin særegne stemme og framføring av sørsamiske joiker. Hun joiket for kong Harald i Røros kirke i 2012.

Prisvinnende artist

Mortensson har tidligere vunnet Hedmark fylkeskommune kulturpris (2013), Sámi Music Awards (2017) og Engerdal Kommunes kulturpris i 2017. I 2014 ble hun kåret til årets unge artist på Riddu Riđđu.

I vår holder Mortensson konserter i Tyskland og på ulike festivaler i Norge.

Korte nyheter

  • Nordkalottfolket inviterer til forhandlinger

    Nordkalottfolket fikk 19 prosent av stemmene i fylkestingsvalget i Finnmark. Nå melder partiet i en pressemelding at de har brukt den siste uken til brede sonderinger.

    Nå ønsker partiet som fikk nest mest stemmer i Finnmark å gå videre i forhandling med partiene på høyresiden og sentrum.

    – Vi har derfor invitert Høyre, Frp, Senterpartiet, Venstre, KrF og Industri- og næringspartiet til videre sonderinger i neste uke. Alle partiene har takket ja til å være med i samtalene, og har overfor oss i Nordkalottfolket signalisert at det er en slik løsning de ønsker, sier Nordkalottfolkets førstekandidat i Finnmark, Magne Ek.

    Nordkalottfolket har ingenting å melde om posisjoner og verv før de har møtt de andre partiene neste uke.

    Magne Ek
    Foto: Johan Isak Niska / NRK
  • Mannen funnet død i Tromsø havneområde var fra Finnmark

    Mannen som ble funnet død i havneområdet i Tromsø den 20. september var bosatt i Finnmark.

    Mannen falt i sjøen natt til tirsdag, 19. september, da han skulle gå om bord i en båt.

    Politiet etterforsker saken, men det er ikke mistanke om at avdøde er utsatt for noe straffbart, hendelsen fremstår som en ulykke, melder politiet i Troms i en pressemelding.

    De pårørende til mannen i 40-årene ønsker ikke at navnet offentliggjøres.

  • Ambulanselærling valgt inn i Kirkemøtet

    Nå er det klart hvem som er valgt til å sitte i bispedømmeråd og Kirkemøtet fra 2024 til 2027.

    I tillegg er det valgt en prest og en lek kirkelig tilsatt i hvert bispedømme.

    Biskopen som ikke er på valg, er også medlem. I de tre nordligste bispedømmene er det valgt tre samiske representanter og i Oslo er det en representant fra døvekirken.

    Kirkemøtes medlemmer i Nord-Hålogaland:

    • Christel Benedicte Eriksen, f. 1964, Overlege (Åpen folkekirke)
    • Marta Kristine Ims, f. 1975, Adjunkt (Nominasjonskomiteens liste)
    • Kai Krogh, f. 1948, Psykologspes./pensjonist (Åpen folkekirke)
    • Oddgeir Sølvfæstersen, f. 1984, Konsulent (Frimodig kirke)
    • Miriam Zahl, f. 2004, Ambulanselærling (Nominasjonskomiteens liste)
    • Truls Olufsen-Mehus, f. 1982, Prosjektleder (Bønnelista)
    • Tove Karoline Knutsen, f. 1951, Musiker/pensjonist (Åpen folkekirke)
    • Nordsamisk representant (velges på samisk kirkelig valgmøte i oktober)
    • Gaute Norbye, f. 1968, Sokneprest, Kvaløy (prest)
    • Anne Marit Norbakken Prestø, f. 1972, Kateket, Målselv (lek kirkelig tilsatt)
    • Olav Øygard, f. 1956 (biskop)