Hopp til innhold

Foxtrot

Jakten på spiondømte Arne Treholt er blitt hørespill. Alle episodene kan høres på nett allerede nå.

Foxtrot
Foto: Illustrasjon: Pallade, Arendal (Bildet er fra Scanpix)

For å høre episodene, trykk på lenker lenger ned i saken.

Treholt ble gitt kodenavnet Foxtrot av den norske etterretningstjenesten. Han ble mistenkt, overvåket i lang tid og til slutt arrestert for spionasje. Store ressurser ble satt inn. Mye sto på spill. Han måtte avsløres og dømmes. Var han virkelig en storspion som begikk «et svik mot hos alle»? Nyere informasjon sår tvil om det.

I disse dager frigis lydbåndopptak fra rettsalen. Foxtrot er Radioteatrets fiktive historie om hva som kan ha skjedd underveis i denne saken og stykket er skrevet av Mathias Calmeyer.

Moralske skrupler
Vi følger politimennene Sverre og Willy som i 1977 blir vervet til kontra-etterretningstjenesten. De står sentralt i jakten på en KGB-spion i den norske statsadministrasjonen hvor Arne Treholt, kodenavn Foxtrot, er den de konsentrerer seg om.

Vi følger jakten frem til arrestasjonen på Fornebu og rettsaken i 1985, hvor Arne Treholt blir dømt for spionasje.

Sverre får etter hvert moralske skrupler for metodene som ble brukt til å få Treholt dømt. Han oppsøker gjenopptakelseskommisjonen i 2011 fordi han har ny og hittil taushetsbelagt informasjon om overvåkningsarbeidet.

Stykket stiller spørsmål
Serien er i fire episoder med undertitlene (1) Spionen, (2) Provokasjon, (3) Rettsaken og (4) Varsleren. Hørespillet spør hva som kan ha skjedd i saken. Stykket har fått ros av kritikerne.

Dagsavisens anmelder skriver: «Et stjernetungt lag spiller rollene til full tilfredsstillelse, og er med på å gjøre «Foxtrot» til et hørespill som våger å stille spørsmål og utfordre konsensus.»
Se hele anmeldelsen her.

Aftenpostens kritiker gir terningkast fem og skriver: «Hva om? Hva om? Hva om? Det er utgangspunktet for all god historiediktning. Og det er nettopp det Foxtrot har blitt.»

Stjernelag
Torgeir Reiten spiller hovedrollen som politimannen Sverre Eide. Ellers medvirker en rekke kjente skuespillere i serien, blant andre Jan Gunnar Røise, Nils Johnson, Nicolai Cleve Broch( som spiller Treholt), Lasse Lindtner, Linn Skåber, Maria Bock, , Charlotte Frogner og Ane Dahl Torp.

Stykket hadde premiere 8. september i NRK P2, og sendes søndager, med reprise mandager i samme kanal. Hørespillet vil også bli sendt i NRK P1 søndager med sendestart 15. september. Men hele serien kan høres på nett allerede nå.

Hør alle episodene her:

Torgeir Reiten (t.h) spiller hovedrollen som etterretningsagent Sverre, mens Jan Gunnar Røise spiller hans kollega Willy. Her er de i Radioteatrets studio.

Mathias Calmeyer (t.v), som har skrevet Foxtrot, og regissør Steinar Berthelsen under arbeidet med serien.

Linn Skåber og Per Kristian Ellefsen, som er noen av de dyktige skuespillerne i hørespillet, under leseprøvene.

Om produksjonen:

Skrevet av: Mathias Calmeyer
Dramaturger: Arne Barca og Steinar Berthelsen
Produsent: Gunhild Nymoen
Produksjonsleder: Hege Cathrine Beck Stabell
Musikk Asmund Feidje
Lyddesign: Arne Barca
Regi: Steinar Berthelsen

Kulturstrøm

  • Norsk dokumentar fikk pris på italiensk festival

    Regissør Emilie Beck fra Horten var blant prisvinnerne på festivalen Bergamo film meeting, som ble avsluttet søndag.

    Beck fikk prisen for dokumentarfilmen «Veien hjem» om en norsk kvinne som er adoptert fra Sri Lanka.

    Hun har lengtet etter sin biologiske familie, men letingen gir henne ikke den sinnsroen hun hadde håpet. I stedet blir det en jakt som avslører hemmelighold og løgner knyttet til utenlandsadopsjon.

    Spanske Irene M. Borrego fikk pris i samme kategori for filmen «The visitt and a secret garden».

    (©NTB)

  • Taylor Swift åpnet turne foran 80.000 i Arizona

    Den amerikanske artisten Taylor Swift har lagt ut på ny USA-turne som åpnet fredag i Glendale i Arizona, der hun spilte for 80.000 tilhengere. Det er hennes første turne på fem år.

    Swift bød på 44 sanger og 10 kostymeskift i en konsert som varte i tre timer og et kvarter, skriver BBC.

    I alt skal Swift til 27 steder i USA før hun avslutter i Los Angeles 5. august. Etter planen skal Swift ut på internasjonal turne etter runden i USA, men spillesteder og datoer er ikke kjent. Blant artistene som skal spille med Swift, er norske Girl in Red, Marie Ulven.

    Taylor Swift er blant verdens ti best betalte i underholdningsbransjen, ifølge Forbes.

    Taylor Swift - The Eras tour - Arizona
    Foto: Ashley Landis / AP