Hopp til innhold

Disse fire får vi et gjensyn med på lørdag

12 håpefulle deltakere har blitt til fire. I kveld ble det avgjort hvem som skal få kjempe om den aller siste finalebilletten på lørdag.

Disse fire gikk videre til sistesjansen på lørdag.

Kim Wigaard, Mari Bølla, Maria Mohn og Trollfest gikk videre til sistesjansen.

Etter fire intense uker, med fire delfinaler i Melodi Grand Prix, sto 12 utslåtte deltakere igjen.

I en visuell radiosending på P1 og NRK1 i kveld, ble opptredenene til de utslåtte artistene spilt på nytt, og publikum skulle stemme frem de fire artistene som skulle få en ny sjanse i sistesjansen på lørdag.

Les også: Disse deltok i første del av sistesjansen i kveld.

De fire som fikk flest stemmer fra seerne, og dermed får opptre på nytt på lørdag er:

  • Mari Bølla – «Your Loss»
  • Maria Mohn – «Fly»
  • Kim Wigaard – «La Melodia»
  • TrollfesT – «Dance Like a Pink Flamingo»

– Jeg begynner å grine

På spørsmålet «hva føler du nå» svarer Mari Bølla:

– Glede!

Hun var den første av deltakerne som gikk videre til sistesjansen på lørdag.

Jeg har helt siden sist lørdag ønsket å gjøre nummeret mitt en gang til, og nå får jeg gjøre det, sier Bølla.

Maria Mohn under generalprøve i fjerde delfinale i MGP

Maria Mohn var den andre som gikk videre til siste sjanse.

Foto: Julia Marie Naglestad / NRK

Jeg begynner å grine jeg, vet du, sier Maria Mohn i det hun blir ringt opp av programlederne.

Mohn er klar til å møte opp på lørdag. Det er også Kim Wigaard og den lange jakken.

Hæ!, skreik Wigaard i glede da han tok telefonen.

Det var heller ikke mangel på stemning da Trollfest fikk telefon om at de var de fjerde og siste som gikk videre.

– Her er så mye god stemning. Det er helt vilt. Vi gleder oss, sier de.

TrollfesT, delfinalist i MGP 2022

TrollfesT var de fjerde og siste til å gå videre til sistesjansen på lørdag.

Foto: Julia Marie Naglestad / NRK

Slått ut

De fire plassene til sistesjansen på lørdag er delt ut. Det betyr at Grand Prix-sirkuset er over for disse åtte resterende artistene:

  • Mira Craig – «We Still Here»
  • Eline Noelia – «Ecstasy»
  • Lily Löwe – «Bad Baby»
  • Steffen Jakobsen – «With Me Tonight»
  • Daniel Lukas – «Kvelertak»
  • Sturla – «Skår i hjerte»
  • VILDE – «Titans»
  • Alexandra Joner – «Hasta la vista»

Kun en plass igjen i finalen

Kun en plass gjenstår i finalen 19. februar. Mari Bølla, Maria Mohn, Kim Wigaard, og TrollfesT skal ut i ilden nå på lørdag, og kjempe om den aller siste plassen, og muligheten til å få representere Norge i Eurovision Song Contest i mai.

I finalen skal vinneren av sistesjansen kjempe mot de ni andre artistene som allerede har sikret seg finaleplass.

Disse er allerede klare for finalen:

Sperrefrist til mandag 10. jan kl 14.10 SubWoolfer

Forhåndsfavoritten Subwoolfer slapp å kjempe om en finaleplass.

Foto: Julia Marie Naglestad / NRK
  • Elsie Bay – «Death Of Us»
  • Christian Ingebrigtsen«Wonder Of The World»
  • NorthKid«Someone»
  • Subwoofer «Give That Wolf A Banana»
  • Anna-Lisa Kumoji«Queen Bees»
  • Frode Vassel – «Black Flowers»
  • Farida – «Dangerous»
  • Oda Gondrosen «Hammer Of Thor»
  • Sofie Fjellvang «Made Of Glass»
  • Vinneren av sistesjansen, lørdag 12. februar

Hvem som kaprer den siste finalebilletten i MGP 2022 får vi vite nå på lørdag 19:50 på NRK1.

Kulturstrøm

  • Halvor Bakke trekker seg fra «Skal vi danse» av medisinske årsaker

    Halvor Bakke trekker seg fra «Skal vi danse» før lørdagens konkurranse.

    Det er vonde tær som gjør utslaget, melder TV 2. Nærmere bestemt en stor betennelse i to tær som har vart i to år.

    – Jeg trosset legen i to uker, gikk på parketten med sterke smertestillende, bedøvelsessprøyter og kortison. Det har vært en lege som har sagt at jeg ikke skal danse, men jeg trosset ham i to uker. Nå sa han: «Nok er nok, nå går det ikke lenger. Det er uforsvarlig at du fortsetter», sier Bakke.

    Han er «skikkelig lei seg» over å måtte trekke seg fra «Skal vi danse», som han drømte om å være med på i ti år.

  •  Regjeringa føreslår å auke kulturbudsjettet med 1,2 milliardar kroner

    Regjeringa føreslår å auke kulturbudsjettet med 1,2 milliardar kroner frå 2025, til 27 milliardar kroner.

    Kulturminister Lubna Jaffery meiner det er viktig med meir kunst og kultur i ein utrygg tid, der ein i mange andre land ser autoritære krefter på frammarsj.

    – Vi meiner det er viktigare enn nokon gong å legge til rette for eit ope ordskifte, kunstnarisk friheit, frivilligheit og inkluderande fellesskap både i kulturen og idretten, seier kultur- og likestillingsministeren.

    Dans, musikk- og scenekunstinstitusjonar, museum, frivilligheit, ytringsfridom og utvikling av KI er nokre av felta regjeringa har valt å prioritere.

    Lubna Jaffery med langt svart hår
    Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB
  • Tre store motehus blir bøtelagt av EU-kommisjonen

    Motehusa Gucci, Chloé og Loewe blir bøtelagt med over 157 millionar euro for å ha gjennomført prising som er i strid med EU sitt reglement, kjem fram i ei pressemelding frå EU-kommisjonen.

    Motehusa skal ha fastsett vidaresalsprisar i strid med EU sine konkurransereglar.

    Motehusa skal ha avgrensa moglegheita for uavhengige tredjepartsforhandlarar til å sette eigne prisar for produkt designa og selt under merkevarene.