Hopp til innhold

Tabloidredaktør traff statsministre over 20 ganger på fem år

Tidligere redaktør i News of the World, Rebekah Brooks møtte britiske statsministre over 20 ganger på fem år. Hovedsakelig i forskjellige middager.

Rebekah Brooks

Rebekah Brooks skal igjen i vitneboksen. Denne gangen er det ventet at hun spørres ut om sitt forhold til statsminister David Cameron.

Foto: Scanpix

Rupert Murdoch

Rupert Murdoch

Foto: POOL / Reuters
Tidligere statsminister i Storbritannia, Tony Blair

Tony Blair (Labour) var statsmininster i Storbritannia fra 1997 til 2007.

Foto: KEVIN LAMARQUE / REUTERS
Gordon Brown

Gordon Brown (Labour) var statsmininster i Storbritannia fra 2007 til 2010.

Foto: SHAUN CURRY / AFP
Storbritannias statsminister David Cameron

Storbritannias statsminister siden 11. mai 2010, David Cameron (Det konservative partiet).

Foto: TOBY MELVILLE / Reuters

Rebekah Brooks (43) er igjen i retten. Hun bekrefter at hun mottok en tekstmelding fra statsminister David Cameron, der han unskyldte seg for sin manglende støtte, etter at hun måtte gå som redaktør i News of the World.

Brooks var en gang mediemogul Rupert Murdochs høyre hånd. Tabloidavisen hans, News of the World, ble lagt ned i juli i fjor. Da var det avslørt at avisen hadde avlyttet en rekke kilder.

Blir spurt ut om forholdet til Blair, Brown, Cameron og Murdoch

Fredag er hun igjen i vitneboksen. Det er første gang hun uttaler seg i saken siden i juli 2011. I dag blir hun spurt ut om sitt forhold til de forskjellige britiske statsministrene Tony Blair, Gordon Brown og David Cameron, i tillegg til mediemogul Rupert Murdoch.

Ifølge The Guardians reporter i retten traff Rebekah Brooks de forskjellige statsministrene over 20 ganger på fem år:

  • 21. april 2005 – Tony Blair møte i Nr. 10
  • 4. august 2005 – Blair møte
  • 1. september 2005 – Blair middag
  • 6. april 2006 – Blair middag på restaurant
  • 12. juni 2006 – Blair middag hjemme hos Matthew Freud sammen med Elisabeth Murodch
  • 24. juli 2006 – Blair middag
  • 20. sep 2006 – Blair middag
  • 1. desember 2006 – Blair møte på Chequers, landstedet til den britiske statsministeren
  • 21. januar 2007 – Blair drinker i No 10
  • 25. april 2007 Blair middag restaurant
  • 15. mai 2007 – Blair middag restaurant
  • 8. mai 2007 – Blair møte Woodstock
  • 1. august 2007 – Brown møte No 10
  • 9. september 2007 – Brown lunch
  • 10. desember 2007 – Brown drinker
  • 10. mars 2008 – Brown middag
  • 15. januar 2009 – Brown middag, hjemme hos Gordon and Sarah Brown
  • 30. mars 200 – Brown telefonsamtale
  • 13. juni 2010 – Cameron Chequers
  • 13. august 2010 – Cameron Chequers
  • 4. oktober 2010 – Cameron Conservative party
  • 9. oktober 2010 – Cameron Chequers
  • 23. december 2010 – Cameron Brooks's hjemme hos

Cameron signerte sine meldinger til Brooks med «Loads of love»

Downing Street Nr. 10 må forberede seg på høytrykk etter Brooks vitnemål. I en biografi om statsminister David Cameron står det at de til tider sendte hverandre et dusin meldinger om dagen.

Dette avkreftet Brooks i vitneboksen fredag. Hun mener tekstingen skal ha funnet sted - i snitt - en gang i uken, kanskje to.

– Han signerte sine tekstmeldinger med DC og LOL - som han trodde betydde loads of love, helt til jeg forklarte ham at det betyr Laughing out loud, sier Brooks i retten.

Cameron skal også støttet Brooks etter at hun gikk av som redaktør i News of the World etter avsløringene. Det viser seg at hun også traff Tony Blair langt oftere enn offentligheten visste om.

I biografien står også at Brooks og Cameron i en tekstmelding avtalte å møtes på et hesteveddeløp, så lenge de ikke ble sett sammen, ifølge The Guardian.

Rebekah Brooks blir spurt ut om sitt forhold til Storbritannias mektigste menn, Rupert Murdoch, Tony Blair, Gordon Brown og David Cameron.

Blair på bursdagsfest

Ifølge The Guardian, som streamer dagens utspørring av Rebekah Brooks i vitneboksen, forteller Brooks at hun snakket veldig ofte med Rupert Murdoch da hun var redaktør for News of the World.

Hun bekrefter også at Murdoch holdt en fest for henne da hun fylte 40 år. En rekke politikere, inkludert Tony Blair var til stede.

Brooks forteller at hun var en bedre venn av Tony Blair enn Gordon Brown, men at hun var venninne med Browns kone, Sarah Brown.

– En fantastisk dame, sier Brooks.

Videre blir hun stilt spørsmål om sitt forhold til de forskjellige statsmininistrene, og om hun støttet noen mer enn de andre.

Kulturstrøm

  • Den nasjonale Ibsenprisen tildelt Monica Isakstuen

    Årets Ibsenpris tildeles Monica Isakstuen for stykket «Dette er ikke oss». Stykket hadde urpremiere på Den Nationale Scene 26. januar 2022.

    I sin begrunnelse skriver juryen: «Teksten maner fram en uvanlig familiedynamikk med overraskende dramaturgiske vendinger, som likevel oppleves gjenkjennelige og relevante.»

    Ibsenprisen går årlig ut til en dramatisk tekst som har hatt urpremiere eller norgespremiere ved et profesjonelt norsk teater i løpet av foregående kalenderår.

    Selve prisen er på 150.000 kroner og en statuett av Nina Sundbye. Prisen ble første gang delt ut i 1986.