Tripp Trapp-stolen til Høyesterett

Tripp Trapp-stolen er designet av Peter Opsvik. Høyesterett skal nå ta stilling til om NorgesGruppens barnestol Oliver har krenket opphavsretten til Stokke-stolen.
Foto: Egon GadeStriden mellom NorgesGruppen og møbelprodusenten Stokke om Tripp Trapp-barnestolen skal opp for Høyesterett.
Publisert 23.01.2012 18:55.
- Skriv ut
Det har Høyesteretts ankeutvalg bestemt, etter at NorgesGruppen i september valgte å anke lagmannsrettens beslutning om at de kopierte Tripp Trapp-stolen ved uaktsomhet.
Skal ta stilling til opphavsrett på nytt
Høyesterett skal nå ta stilling til om NorgesGruppens fordelsprogram Trumf, gjennom markedsføring og salg av barnestolen Oliver, har krenket opphavsretten til Tripp Trapp-stolen, og om Trumf gjennom sin markedsføring har krenket Stokkes varemerke «Stolen som vokser med barnet.»
Ble dømt for kopiering
Borgarting lagmannsretts dom falt 23. august i fjor. Her ble NorgesGruppen dømt for å ha kopiert Tripp Trapp-stolen gjennom salget av sin egen Kina-produserte Oliver-stol til Trumf-kunder.
Tripp Trapp-stolen er et resultat av en særpreget, individuell kunstnerisk innsats, og stolen nyter derfor opphavsrettslig beskyttelse, var lagmannsrettens konklusjon.
– Handlet i god tro
NorgesGruppen mente på sin side at de hadde handlet i god tro, noe de mente retten burde forstått.
Les også: Mange ulovlege etterlikningar
Les også: Kjemper mot møbelpirater
– Importøren ville ikke selge Oliver-stolen til oss før de hadde europeisk designregistrering. Da de hadde det, solgte vi den. Patentet til Stokke gikk også ut i 1993, sa markedsdirektør Truls Fjeldstad i NorgesGruppen til VG i september.
(NTB)Siste: Møre og Romsdal
Bildegalleri frå Møre og Romsdal
Bildegalleri frå Møre og Romsdal
Siste frå Møre og Romsdal
Siste nytt innanriks
- – Det var et helvete for meg
- – Opposisjonen er på statsrådjakt
- Gikk til angrep mot politiet
- – Tilliten til mat i Norge svekkes
- Drammen tester felles nødnummer
- Omsorgsteknologien er over oss
- – Brevveksler med meningsfeller
- Mange dårlige fengsler i Norge
- Mange vil unngå E18-bommene
- Her smeller terrorbomben i Oslo


Februar 7



