En mann fra Selbu har godtatt en bot på 13.000 kroner for å ha kommet med hatefulle ytringer om samer.
Det var Svinsås Magga som anmeldte mannen.
Hun var så lei av netthets og harselering av samer, at hun i 2017 startet en facebook-gruppe som dokumenterer hetsen. Det var også her de fanget opp den hatefulle ytringen som mannen fra Selbu nå er bøtelagt for etter rasismeparagrafen.
Det er bare ett år siden den historiske dommen i
Bøteleggingen av selbu-mannen er andre gangen noen i Norge blir straffet for slike ytringer om samer.
– Viser at det får konsekvenser
Svinsås-Magga er glad for at også denne anmeldelsen resulterte i en straffereaksjon.
– Jeg tror det er veldig viktig at det viser at det får konsekvenser. At dette faktisk ikke er greit, sier hun.
Det var etter at mannen hadde lest et Facebook-innlegg om stenging av skuterløype i Holtålen kommune i fjor, at han skrev kommentaren som han ble tiltalt for.
SKJERMDUMP: Dette er skjermdump av kommentaren som mannen er bøtelagt for.
Foto: Skjermdump / FacebookDette er teksten i sin helhet:
«Ja reindriftsnæringa kom først, men hvem var hær å ga lappen mat når dæm kom sigendes inn over landegrensen som en pæst. Å i dag har dæm tatt urættmæssig overtatt alt utaforr gulstripa.»
Det er ordet «pæst» som statsadvokaten mener er brudd på rasismeparagrafen. Den sier det er straffbart å ytre noe som rammer personer på bakgrunn av hudfarge, nasjonalt eller etnisk opphav.
Les også:
– Ingen kommentar
Det var statsadvokaten i Trøndelag som tok ut tiltalen.
Aktor, politiadvokat Thomas Berg,
På grunn av koronasituasjonen kan det i saker som ville endt med under 45 dagers betinget fengsel, i stedet gis bot.
Politiets påstand i denne saken ville blitt under 45 dager. Dermed møtes ikke partene i retten.
– Mannen har godtatt boten, og dermed blir det ingen rettssak, opplyser Berg til NRK.
FORSVARER: Advokat Erik Vatne opplyser til NRK at hans klient ikke ønsker å gi noen kommentarer i denne saken.
Foto: Kirsti Kringstad / NRKAdvokat Erik Vatne er den tiltaltes forsvarer.
– Jeg har snakket med ham, og har ingen kommentar utover at jeg har vært hans forsvarer, sier Erik Vatne.
– Hva slags kommentar har din klient til at han har fått 13 000 i bot?
– Min klient har ingen kommentar i denne saken overhodet, sier Vatne til NRK.
- Les også:
– Skulle gjerne møtt ham i retten
Selv om Svinsås Magga er fornøyd med at anmeldelsen har ført frem, er det noe viktig hun ikke får gjort.
VIL BREMSE NETTHETS: Hanne Svinsås Magga vier flere timer i uken til å dokuementere netthets mot samer. – Det er mange stygge kommentarer om samer, sier hun.
Foto: Privat– Jeg skulle så veldig gjerne fått stått i en rettssal. Jeg skulle sagt direkte til den her personen, hva det er som jeg opplever som såpass grovt. Hvorfor jeg reagerer, sier hun.
Svinsås Magga bruker mye av sin fritid til å dokumentere netthets mot samer.
– Jeg bruker altfor mye tid, og blir veldig lei og frustrert innimellom. Får av og til behov for å stenge ned alt, sier hun.
49-åringen som nå bor på Røros, med røtter i Sør-Varanger i Øst-Finnmark, synes likevel dette arbeidet er viktig.
Hun håper at dette utgjør en forskjell i det lange løp.
– Når vi da får den drahjelpen ved at folk faktisk dømmes for å ha trått over en grense, da får jeg jo håp. Et håp om at man skal kunne bremse opp det her, sier Hanne Svinsås Magga
- Les også:
- Les også: Cecilie var redd for å ikke bli akseptert som same – overvant frykten
- Les også: Reindriftssamer forfølges av dødstrusler og rasisme