Hopp til innhold

Reindriftssamer forfølges av dødstrusler og rasisme

Reinsdyr som får hodet kappet av, anonyme dødstrusler og sabotering av fôrtanker. Dette har blitt en del av hverdagen til svenske reindriftssamer. – Grusomt, mener Samerådet.

Reinsdyr venter på slaktebilen

TUNG TID: Reindriftsnæringen har vært gjennom en tøff tid etter Girjas-dommen kom i Sverige. Illustrasjonsfoto.

Foto: Tore Meek / NTB scanpix

Girjas-dommen har satt sine spor for næringen i Sverige.

23. januar falt dommen. Girjas sameby fikk enerett til å forvalte småviltjakt og fiske i Girjas sameby . Reindriftssamene jublet over den etterlengtede dommen. Men tiden etter dommen har det vært alt annet enn jubling for næringen.

Det hele startet kun få dager etter dommen kom. Da florerte den anonyme appen Jodel over av trusler mot samer . Noen gikk så langt at de oppfordret til å drepe reindriftssamer.

Mot slutten av februar gjorde personer alvor ut av truslene. Fire reinsdyr ble funnet skadeskutt. Samme dag, litt lenger nord for de første skadeskytingene, ble det funnet avkappede reinhoder i søppelsekker .

Handlingen ble tolket som en advarsel av de lokale reingjeterne.

Nå har nok en handling skapt frustrasjon over situasjonen. Også denne gangen tolkes handlingen som en advarsel til reindriftsutøverne.

I løpet av helgen har personer tømt en silo med over to tonn fôr på bakken, tilhørende Jijnjevaerie sameby, utenfor Östersund i Jämtland. De hadde betalt 70.000 kroner for fôret.

På siloen hadde gjerningspersonene også lagt igjen en beskjed:

«Varning för lappar», eller advarsel for samene.

– Man blir mest lei seg og sint, sier Per-Björn Sparrock som tilhører Jijnjevaerie sameby. En sameby kan sammenlignes med et reinbeitedistrikt i Norge.

Sabotert silo og Per-Björn Sparrock

SYNET: Slik så det ut da Per-Björn Sparrock og Jijnjevaerie sameby oppdaget sabotasjen av siloen som inneholdt fôr til 70.000 kroner.

Foto: Sameradion & SVT Sápmi / Privat

Samerådet: – Vil ikke akseptere slike ytringer

Selv om samebyen er over 500 kilometer unna Gällivare, hvor Girjas sameby holder til, så er rasismen mot samer spredt ut over hele Sverige.

Fôret som var i den ramponerte siloen skulle gis sultende reinsdyr. Ekstreme snømengder og isete vinterbeiter har også skapt beitekrise på svensk side.

I Norge har Landbruks- og matdepartementet advart at så mange som 160.000 reinsdyr kan dø på grunn av beitekrisen.

Både Jodel-dødstruslene og de skadeskutte reinsdyrene har blitt anmeldt til politiet.

Nå har Samerådet sett seg lei av hatytringene og volden mot samer. Leder i Samerådet, Christina Henriksen, beskriver hendelsene som grusomme.

Hun er sjokkert over de negative reaksjonene etter Girjas-dommen.

– Vi vil ikke akseptere slik oppførsel eller ytringer mot samer eller andre. Vi er nå avhengig av at lokalsamfunn slår ring rundt samebyene og at samer står sammen mot hetsen, sier Henriksen.

Christina Henriksen og Beaskka Niillas

NOE MÅ GJØRES: Christina Henriksen (t.v.) forventer at det svenske samfunnet og myndighetene tar tak og endrer holdningene mot reindriftssamer i Sverige.

Foto: Nils John Porsanger / NRK

Har henlagt saken

Sparrock og hans tilhørende sameby valgte å anmelde ramponeringen søndag.

Pressekontakten til det lokale politiet i Östersund, opplyser til Sameradion & SVT Sápmi, at de har henlagt saken på grunn av manglende bevis.

Sparrock sammen med Samerådet er skuffet over politiet. Sparrock hevder at politiet ikke har vært på stedet for å gjøre undersøkelser.

– Man lurer på hva man har gjort for å fortjene en slik sabotasje. Man lurer på hva slags mennesker som gjør slikt. Hvorfor kan de ikke prate med oss i stedet for å ødelegge våre dyr, spør Sparrock.

  • Se Ođđasats TV-innslag under (er 5 minutt og 25 sekunder ut i sendingen):

Korte nyheter

  • Sáhttá oažžut sámi mánáidgárddeossodaga

    Hámmerfeastta suohkan sáhttá oažžut sámi mánáidgárddeossodaga boahtte čavčča.

    Suohkan čállá iežas neahttasiidui ahte sii áigot kártet dárbbuid ásahit sámi ossodaga suohkanis.

    Sii dáhttot ássiid dieđihit beroštumiid suohkana neahttasiiddu bokte.

    Hammerfest
    Foto: Atle Markeng
  • Snøvarsel i nord – nå er det på tide å skifte til vinterdekk

    Et lavtrykk er på vei inn over Nord-Norge og bringer med seg snø, sludd og kraftige byger, melder Meteorologisk institutt.

    Torsdag kveld ventes temperaturene å synke, og Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel for snø.
    – Fra torsdag kveld og gjennom fredag kan det legge seg snø på veiene i lavlandet, særlig i indre strøk.

    På kysten kommer nedbøren som regn og sludd, men i perioder med kraftige byger kan det også snø der, heter det i varselet.

    I fjellet kan det komme opptil 30 centimeter snø på 24 timer, og vinden kan skape snøfokk og vanskelige kjøreforhold.

    Med glatte veier og frosne frontruter er det på tide å finne fram vinterdekkene.
    Statens vegvesen minner om at kravet til minst tre millimeter mønsterdybde nå gjelder for Nordland, Troms og Finnmark fra 16. oktober.

    – Det er lurt å være i forkant. Mange venter til det første snøfallet, men da kan det allerede være for sent, sier politiet, som ber bilister sjekke vær og føreforhold nøye før de legger ut på tur – særlig i høyere strøk.

    Webkamera fra Kaperdalen på Senja 16. oktober, kl. 06.48

    Snø i Kaperdalen, 16. okt 2025
    Foto: Webkamera / Statens vegvesen
  • Vejolaš vuoitit luođi Mikkel Gaupas

    Les på norsk.

    Dán jagi TV-akšuvnnas lea vejolašvuohta vuoitit iešguđetlágan áššiid ja seammá áigge čoaggit ruđa sidjiide geat dan dárbbašit.

    Okta vuoituin masa sáhtát fállat lea luohti Mikkel Gaupas. Dat sáhttá leat erenoamáš skeaŋka alccet, dahje geasanu gii du mielas dan ánssáša.

    Mikkel Gaup mielas dát lea hui somás idea.

    – Speanta oaidnit man olu boahtá sisa dan oktavuođas, illuda son.

    Dán jagáš ruđat TV-akšuvnnas mannet Atlas-lihttui, mii galgá rahpat uvssaid doaibmavádjigiidda geat ellet soađis ja geafivuođas.

    Geahča TV-akšuvnna NRK1:s sotnabeaivve 19. golggotmánu, dii 19:50-23:10

    Dáppe beasat geahččat eará vuoituid.

    Mikkel Gaup smiler i samisk drakt
    Foto: Dan Robert Larsen