Girjas-dommen har satt sine spor for næringen i Sverige.
23. januar falt dommen. Girjas sameby fikk
. Reindriftssamene jublet over den etterlengtede dommen. Men tiden etter dommen har det vært alt annet enn jubling for næringen.Det hele startet kun få dager etter dommen kom.
. Noen gikk så langt at de oppfordret til å drepe reindriftssamer.Mot slutten av februar gjorde personer alvor ut av truslene. Fire reinsdyr ble funnet skadeskutt. Samme dag, litt lenger nord for de første skadeskytingene,
.Handlingen ble tolket som en advarsel av de lokale reingjeterne.
Nå har nok en handling skapt frustrasjon over situasjonen. Også denne gangen tolkes handlingen som en advarsel til reindriftsutøverne.
I løpet av helgen har personer tømt en silo med over to tonn fôr på bakken, tilhørende Jijnjevaerie sameby, utenfor Östersund i Jämtland. De hadde betalt 70.000 kroner for fôret.
På siloen hadde gjerningspersonene også lagt igjen en beskjed:
«Varning för lappar», eller advarsel for samene.
– Man blir mest lei seg og sint, sier Per-Björn Sparrock som tilhører Jijnjevaerie sameby. En sameby kan sammenlignes med et reinbeitedistrikt i Norge.
SYNET: Slik så det ut da Per-Björn Sparrock og Jijnjevaerie sameby oppdaget sabotasjen av siloen som inneholdt fôr til 70.000 kroner.
Foto: Sameradion & SVT Sápmi / PrivatSamerådet: – Vil ikke akseptere slike ytringer
Selv om samebyen er over 500 kilometer unna Gällivare, hvor Girjas sameby holder til, så er rasismen mot samer spredt ut over hele Sverige.
Fôret som var i den ramponerte siloen skulle gis sultende reinsdyr. Ekstreme snømengder og isete vinterbeiter har også skapt beitekrise på svensk side.
I Norge har Landbruks- og matdepartementet advart at så mange som 160.000 reinsdyr kan dø på grunn av beitekrisen.
- Les også:
Både Jodel-dødstruslene og de skadeskutte reinsdyrene har blitt anmeldt til politiet.
Nå har Samerådet sett seg lei av hatytringene og volden mot samer. Leder i Samerådet, Christina Henriksen, beskriver hendelsene som grusomme.
Hun er sjokkert over de negative reaksjonene etter Girjas-dommen.
– Vi vil ikke akseptere slik oppførsel eller ytringer mot samer eller andre. Vi er nå avhengig av at lokalsamfunn slår ring rundt samebyene og at samer står sammen mot hetsen, sier Henriksen.
NOE MÅ GJØRES: Christina Henriksen (t.v.) forventer at det svenske samfunnet og myndighetene tar tak og endrer holdningene mot reindriftssamer i Sverige.
Foto: Nils John Porsanger / NRKHar henlagt saken
Sparrock og hans tilhørende sameby valgte å anmelde ramponeringen søndag.
Pressekontakten til det lokale politiet i Östersund, opplyser til Sameradion & SVT Sápmi, at de har henlagt saken på grunn av manglende bevis.
Sparrock sammen med Samerådet er skuffet over politiet. Sparrock hevder at politiet ikke har vært på stedet for å gjøre undersøkelser.
– Man lurer på hva man har gjort for å fortjene en slik sabotasje. Man lurer på hva slags mennesker som gjør slikt. Hvorfor kan de ikke prate med oss i stedet for å ødelegge våre dyr, spør Sparrock.
- Se Ođđasats TV-innslag under (er 5 minutt og 25 sekunder ut i sendingen):