Testresultatene viser at vinneren faktisk gir nesten dobbelt så mye omega-3 som taperen!
Inntak av fisk, fiskeolje og omega-3-fettsyrene EPA og DHA reduserer risikoen for å dø av hjertesykdom, ifølge Helsedirektoratet. Derfor ønsket NRK Forbrukerinspektørene å se hvor mye laks vi må spise for å dekke ukebehovet av omega-3-fettsyrene.
Det er Matforskningsinstituttet Nofima som på oppdrag fra FBI har testet åtte forskjellige lakseprodukter:
- First Price laksekoteletter
- Smart 365 laksefilet med skinn
- ICA laksefilet uten skinn
- Findus laksefilet naturell
- Salma fersk laks
- Det gode hav laksekoteletter
- Matmestern laksefilet naturell
- Fiskemannen laksefilet uten skinn
Kotelett bedre enn filet
Ifølge Bente Ruyter har en renskåret filet ofte mindre innhold av omega-3-fettsyrer, enn en kotelett av fisken.
Foto: Hallvard Mørk Tvete/NRKDet er First Price laksekoteletter som kommer best ut i testen. 150 gram av fisken er nemlig nok til å dette ni dagers omega-3-behov.
– Dette produktet kom godt ut fordi det inneholder et omriss av hele laksen, også bukpartiet. Dette er rikt på omega-3-fettsyrene, i motsetning til en renskåret filet hvor mye av fettet er fjernet, sier seniorforsker i Nofima, Bente Ruyter, til FBI.
Hun understreker at vinneren ikke nødvendigvis er den fineste fisken, men at den er rikest på omega-3-fettsyrene EPA og DHA.
Laksen som derimot kommer dårligst ut i FBIs test, er Fiskemannen laksefilet. I motsetning til vinneren vil 150 gram av denne fisken kun dekke fem og en halv dags omega-3-behov.
- Les mer om testen i faktaboksen
- Les hvor mye vann som tiner bort fra fisken
– I tråd med det vi har sett tidligere
Fiskemannen laksefilet er testens taper.
Foto: Hallvard Mørk Tvete/NRKFiskemannen er Norgesgruppen ASAs merke for fiskeprodukter. De er ikke overrasket over resultatet.
Ingrid Solberg Gundersen og Norgesgruppen ASA er ikke overrasket over testresultatene.
Foto: Norgesgruppen– Analysen er i tråd med det vi har sett tidligere. Nivået er normalt, og vil dekke dagsbehovet for de marine omega-3-fettsyrene, sier kommunikasjonsrådgiver i Norgesgruppen ASA, Ingrid Solberg Gundersen, til FBI.
Hun peker på at hver enkelt laks har naturlig variasjon av omega-3, og dermed er noen fetere enn andre.
– Filet med skinn kan gi høyere nivåer, fordi den har med seg bukfettet, sier Gundersen.
- Se hvor mye fisk du må spise for å dekke omega-3-behovet
- Les også hvordan du enkelt kan få barna til å spise fisk
Fisk én gang i uka
First Price laksekoteletter er testens vinner.
Foto: Hallvard Mørk Tvete/NRKNorgesgruppen ASA er også eier av merkevaren First Price som vinner testen med sine laksekoteletter. Disse er også et av de to billigste produktene som ble testet.
– Denne laksen er en svært god kilde til omega-3, så her får forbruker mye for pengene, sier Gundersen.
Resten av produktene i testen dekker henholdsvis seks og syv dagers omega-3-behov, dersom man beregner ut fra 150 gram fisk.
- Lurer du på hvor lenge frossen mat varer? Da bør du lese her
Testresultatene viser også at planteoljefettsyrene, og de marine fettsyrene DHA og EPA har relativt likt prosentnivå i de ulike prøvene som ble tatt fra lakseproduktene. Det tyder på at fisken fra de ulike produsentene har spist et fôr med omtrent lik sammensetning av plante- og fiskeolje.
– Forskjellene skyldes antagelig at de ulike muskelbitene er tatt ulike steder på fisken, sier Bente Ruyter ved Nofima.
Hun forklarer videre at en laks har høyere fettnivå i fremre del nær hodet og i bukpartiet. Fettnivået er derimot lavere i øvre del av ryggen, og fallende bakover mot halen.
– Resultatene tyder på at vinneren kommer fra feitere partier av laksemuskelen, enn enkelte av produktene fra de andre produsentene. Det eneste ferske produktet vi testet er selve indrefileten av muskelen, og derfor ganske mager, avslutter seniorforskeren.
- Les også at fisken kan være fryst flere ganger enn du tror
Disse lakseproduktene havnet midt på treet i testen.
Foto: Hallvard Mørk Tvete/NRK