Hopp til innhold

Reinkjøtt like sunt som fisk

En fersk studie fra Universitetet i Tromsø bekrefter at reinkjøtt er noe av det sunneste kjøttet du kan legge på tallerkenen.

Middagsmat av reinkjøtt

Spis fisk - bli frisk, heter det på folkemunne. Men du kan også forsyne deg av reinkjøtt og få i deg samme mengde essensielle fettsyrer, viser forskningen.

Foto: Mari Svenningsen/Opplysningskontoret for Egg og Kjøtt

– Reinkjøtt er faktisk veldig sunt! sier stipendiat ved Det helsevitenskapelige fakultet, Ammar Eltayeb Ali Hassan, til uit.no.

– Kjøttet inneholder de essensielle fettsyrene som vi mennesker må skaffe oss gjennom mat. Selv om fet fisk er viktig kilde til essensielle fettsyrer i norsk kosthold, er nivåene på noen av disse stoffene i reinkjøtt sammenlignbar med sjømat som torsk, krabbe, blåskjell, østers og scampi.

I tillegg inneholder 100 gram reinsdyrkjøtt den daglige anbefalte dosen av Omega 3 og 6, sier han.

Vitamin

Funnene fra studien utført av Ammar Eltayeb Ali Hassan, som har bodd 15 år i Norge, tilsier at rein (kjøtt, lever, talg og benmarg) kan bidra betydelig til å få dekket anbefalte næringsstoffinntak for konsumentene.

Reinkjøtt inneholder høyere konsentrasjoner av B12-vitamin, jern, sink og selen sammenlignet med kjøtt fra norsk storfe, lam/sau, svin og kylling.

Videre er konsum av kjøtt, lever, talg og benmarg fra rein ikke forbundet med noen helserisiko for forbrukerne i forhold til risiko for høyt inntak av tungmetaller, ifølge studien.

131 rein fra fire fylker og fjorten beiteområder har blitt analysert. De geografiske forskjellene avdekket var ikke store, og vil mest sannsynlig ikke ha noen innvirkning for forbrukerne, heter det.

Helsegevinst

Med et fettinnhold på kun 2 prosent regnes reinkjøtt som svært magert. Storfe har derimot 9 prosent fettinnhold og lam ligger på 17 prosent, sier Hassan.

– Reinkjøtt inneholder mer enn dobbelt så høye verdier av noen næringsstoff enn annet kjøtt, samtidig som det kan sammenlignes med kylling i fettinnhold, sier Hassan.

Korte nyheter

  • Kvinne funnet omkommet etter leteaksjon i Fauske

    En kvinne ble mandag ettermiddag funnet omkommet etter en leteaksjon i Fauske.

    – Dødsfallet fremstår som en tragisk ulykke, politiet iverksetter etterforskning for å avklare hendelsesforløp og dødsårsak, skriver operasjonsleder Tommy Bech.

    Pårørende er varslet og blir ivaretatt av kommunens kriseteam.

    Kvinnen ble funnet i området som leteaksjonen søkte i. Hund, drone, redningshelikopter og mannskaper fra nødetatene og frivillige organisasjoner deltok i søket.

    Politiet meldte om leteaksjonen i 15.30-tiden. Kvinnen ble funnet død i 16-tiden.

    Holtanlia
  • Leat goddán badjel 600 ealgga Finnmárkkus

    Les på norsk.

    Finnmárkkuopmodat dieđiha ahte Finnmárkkus leat báhččon 617 ealgga dán rádjai dán jagi.

    Guovdageainnus ja Kárášjogas álggii bivdu čakčamánu 1. beaivvi, muđui fylkkas fas čakčamánu 25. beaivvi.

    Deanus leat báhčán eanemus ealggaid. Oktiibuot leat gielddas báhčán 136 ealgga. Oktiibuot lea Deanus lohpi bivdit 170 ealgga.

    Bearalvágis lea oktiibuot lohpi báhčit 10 ealgga ja dál leat deavdán eari.

    Oktiibuot lea Finnmárkkus lohpi báhčit 840 ealgga.

  • Har felt over 600 elg i Finnmark

    Finnmarkseiendommen melder at det er felt 617 elg i Finnmark så langt i år.

    I Kautokeino og Karasjok startet jakten 1. september, mens den startet 25. september i resten av fylket.

    Det er felt flest elg i Tana. Totalt er det felt 136 elg i kommunen etter at jakten startet 25. september. Totalkvoten i Tana er på 170 dyr.

    Berlevåg er den eneste kommunen hvor hele kvoten er fylt. Der var den totale kvoten satt til 10 dyr.

    Den total kvoten i Finnmark er i år på 840 elg. Dermed er 73 prosent av årets kvote fylt.

    Jaktlaget bestående av ferske jegere i Alta felte en elg på den første jaktdagen i Alta.

    Nye jegerar starta jakta med fulltreffar

    Nybyrjarkurs opnar dørene for fleire nye elgjegerar. Allereie på dag ein felte ferskingane sin første elg.