Denne uken arrangeres Samisk språkuke over hele Sápmi
Målet med språkuken er å løfte statusen til de samiske språkene og øke kunnskapen om samiske språk og kultur i hele samfunnet.
– Vi inviterer hele samfunnet til å synliggjøre og løfte de samiske språkene, sier sametingsråd Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR).
På lørdag ble språkuken offisielt åpnet i Nesseby.
Fotoutstillingen er produsert av selskapet Árvu og har fått navnet Árbi – Arv.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKMandag morgen åpnet en fotoutstilling midt i Oslo i forbindelse med språkuken.
Bildene viser natur i Finnmark, med tekster på samisk og norsk.
– Folk som ikke kjenner til samisk kan komme hit og lære mer om språket, sier Storslett.
Lite informasjon om samer
En som stoppet opp ved utstillingen ved Østbanehallen, er den italienske forskeren Gabriela Preda.
– Jeg er på vei til en konferanse og så bildene og måtte bare stoppe. Det er veldig spennende, sier hun.
Gabriela Preda er forsker og jobber i Norge. Hun er opptatt av samisk språk og kultur.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKPreda forteller at hun sammen med ektemannen sin besøkte Kautokeino i påsken. Etter besøket ble hun veldig begeistret for samisk språk og kultur.
– Det første jeg gjorde når jeg kom tilbake til Italia fra Kautokeino, var å slå opp i bøkene for å lære meg mer. Det var lite å finne, også på norsk.
I en travel hverdag tok Gabriela Preda en pause for å få med seg utstillingen.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKHun forteller at hun holder på å lære seg norsk, siden hun jobber med forskning i Norge.
– Men jeg er ikke stødig nok til å ta intervjuer på norsk, men det kommer seg nok, sier Preda.
– Kanskje du heller skal lære deg samisk nå?
– Ja, kanskje det.
– Med Arbeiderpartiet i regjering så satses det
Det er ikke bare italienere som er opptatt av samiske språk.
– Det å ta vare på samiske språk og at flere får oppleve dem er viktig. Jeg har også fått prøve meg litt her, sier kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran (Ap).
Det er Kommunal- og distriktsdepartementet som har kjøpt og satt opp utstillingen i Oslo.
Kommunal- og distriktsministeren og sametingsråd Storslett åpnet utstillingen mandag.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKSametingets største parti, Norske Samers Riksforbund (NSR), har klaget på at regjeringen i sitt forslag til statsbudsjett ikke viser reelle satsinger på samisk språk og kultur.
– Totalt sett på statsbudsjettet nærmer vi oss 2 milliarder. Det er et ganske stort løft fra der vår regjering overtok i 2021 da bevilgningene lå på cirka 1,3 milliarder. Med Arbeiderpartiet i regjering så satses det, sier ministeren.
Kommunal- og distriktsministeren forstår at Sametinget gjerne vil ha enda mer penger.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKStatsbudsjettet vedtas ikke før i desember. I påvente av det kommer ministeren med en klar oppfordring:
– Vi oppfordrer alle aktører til å ta del i Samisk språkuke.
– Trenger også arrangementer som Samisk språkuke
Sametinget håper at språkuken bidrar til at flere bryr seg om samiske språk.
– Det at samisk er synlig gjør kanskje også at flere vil lære seg språket, sier Storslett.
Utstillingen står til fredag.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKSamiske språksentre i hele landet opplever rekordstor pågang på språkkursene.
Både Sametinget og regjeringen ser at det er en utfordring å sikre språktilbud til alle.
Sametingsråd Storslett mener at det er viktig at de samiske språkene får positiv oppmerksomhet.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRK– Det er ikke alle barn som får et samiskspråklig barnehagetilbud. Det er mangel på undervisningsressurser. Flere voksne som ønsker å lære seg samisk, får ikke den muligheten, sier Storslett.
Både Sametinget og nasjonale myndigheter har ansvar for å løse dette, sier sametingsråd Storslett.
– Det er selvfølgelig det store, viktige arbeidet, men vi trenger også arrangementer som Samisk språkuke hvor vi får feire språkene våre, sier Storslett.