 |
Kurt Vonnegut |
Dersom amerikanske collegestudenter hadde fått velge president i 1969, ville forfatteren Kurt Vonnegut vunnet valget. Da - som nå - var KRIG det store stridsspørsmålet, og Vietnamkrigmotstandere jublet da Vonnegut ga ut anti-krigs-boka "Slaktehus 5 - eller Barnekorstoget".
Boka omhandler den voldsomme bombingen av tyske Dresden mot slutten av 2. verdenskrig. En menneskeskapt ildstorm raste i 5 dager og drepte et enormt antall mennesker.
I tillegg ble uerstattelige bygninger og kulturskatter fullstendig rasert, i byen som den gang ble ansett for å være Europas vakreste.
Kurt Vonnegut var vitne til denne transformasjonen fra himmel til helvete. Som amerikansk krigsfange på tysk jord, for nøyaktig 58 år siden.
Norske offiserer var med
Førsteamanuensis ved Luftkrigsskolen i Trondheim, Nils E. Naastad, var fascinert av boka som ung. Han forteller at "Slaktehus-5" har stått på en liste over anbefalt litteratur for unge offiserer her til lands, fordi det er disse av oss som virkelig trenger en liten pasifist i magen.
Carl Ludvig Larsen fra Larvik er enig.Selv ledet han 37 bombetokter med et Halifax bombefly over Tyskland i 1944 og 1945, og er idag konsekvent i mot all krig.
Larsen var også med å instruerte en av skvadronene som deltok i bombingen av Dresden 12 og 13. februar 1945.
Opp fra asken
Først i disse dager er Dresden i ferd med å gjenoppstå i sin fordums prakt. Audun Engh fra stiftelsen "Byens fornyelse" forteller at venneforeninger verden over håper på å få ferdigstilt en rekke av barokkbyens viktigste og eldste nøkkelbygninger innen byens 800-års-jubileum i 2006.
Han tror den nye byen vil bli et symbol for fred for mange tyskere, og at landets nære krigshistorie gjør at motstanden mot Irak-krigen er ekstra sterk nettopp i Tyskland.
Sånn er livet, NRK P2, 17. februar 03
Av Camilla Bolling Frengen
Bearbeidet for nett av Inger Braathen