Hopp til innhold

Talte regjeringen midt i mot - nå er hun i «sameregjeringen»

For første gang er Flyttsamelista representert i Sametingets «regjering».

Berit Marie Eira er nytt medlem i sametingsrådet.

BLE TRUET MED BOT: Berit Marie Eira sa i 2014 at hun må velge mellom å etterkomme statens reduksjonskrav eller å gi i fra seg all løsøre og eiendeler og flytte inn i en lavvo.

Foto: Nils John Porsanger / NRK

– Vi er veldig fornøyde. Nå er vi med i flertallet og har gode muligheter til å få gjennomslag for våre hjertesaker, sa Berit Marie Eira mandag morgen.

Det skjedde da påtroppende sametingspresident Aili Keskitalo fra Norske Samers Riksforbund (NSR) presenterte det nye sametingsrådet .

– Etter mitt syn blir reindriftspolitikken mer synlig. Flyttsamelista har samarbeidet med NSR flere ganger før og det har gått bra. Samtalene vi har hatt nå har vært veldig bra. Vi står ikke så langt fra hverandre om politiske meninger, sa Eira etter pressekonferansen.

I 2014 talte politikeren fra Kautokeino landets regjering og storting midt i mot. Hun nektet å godta kravet om å redusere reinflokken sin selv om staten truet med tvangsmulkt.

– Størrelsen på bota er så stor at det vil bli umulig å betale så mye i måneden. Det vil være umulig. Vi har valget mellom å etterkomme statens reduksjonskrav eller å gi i fra oss all løsøre og eiendeler, og flytte inn i en lavvo, sa Berit Marie Eira til NRK i november 2014.

– Staten overstyrer

Dette svarte hun da NRK Sápmi og avisa Ávvir før høstens valgkamp ba listetoppene svare på hvilke saker som var viktig for dem :

– Staten overstyrer. Viktigste blir å få tilbake selvstyre som reindriften har.

Spørsmålet blir nå hvordan hun som medlem av sametingsrådet kan gjøre noe med det hun mener er statlig overstyring av reindrifta.

Som medlem av reindriftsstyret markerte hun seg i alle fall som en tydelig stemme mot statens krav om reintallsreduksjon.

– Vi føler oss rett og slett overkjørt selv om loven sier vi har selvbestemmelse, sa hun til NRK for tre år siden.

Reindriftsstyret er faglig rådgiver for den sentrale reindriftsadmininstrasjonen. Landbruks- og matdepartementet er overordnet myndighet.

Ba om tillit fra reindrifta

Utnevningen av Berit Marie Eira og Ellinor Marita Jåma kan være Aili Keskitalos (48) første skritt som sametingspresident til å skape tillit.

– Jeg håper at Sametinget får tillit hos reindriftsnæringen til å ta et større ansvar for utviklingen av reindriftspolitikken. I dag framstår det som en tillitskrise mellom næringa og myndighetene, et ensidig fokus på kontroll av reintall, og lite fokus på reell utvikling av reindriften, sa hun til NRK Sápmi og Ávvir før valgkampen startet.

Det spesielle med Eira og Jåma er at sistenevnte tar plass i sametingsrådet om to år. Ellinor Marita Jåma (38) har siden juni 2014 vært leder i Norske Reindriftssamers Landsforbund (NRL) .

Det nye sametingsrådet 2017

DISSE VIL AILI HA MED: Når Aili Keskitalo blir valgt på torsdag så vil dette være rådet hennes, fra venstre: Mikkel Eskil Mikkelsen (NSR), Henrik Olsen (NSR), Aili Keskitalo (NSR), Silje Karine Muotka (NSR), Berit Marie Eira (Flyttsamelista) og Ellinor Marita Jåma (Åarjel-Saemiej Gielh).

Foto: Carl-Gøran Larsson / NRK

Vil ha flere ansatte som jobber med reindrift

38-åringen som i 2010 ble kåret til årets Nord-Trønder foran blant annet Petter Northug og Joralf Gjerstad, representerer Åarjel-Saemiej Gielh.

Før årets valgkamp startet svarte Ellinor Marita Jåma følgende på om hva som blir viktigst innen reindriftspolitikken .

– Sametinget må styrkes med reindriftsfaglig kunnskap. Vi trenger flere ansatte som jobber med reindriftsfaglige spørsmål på Sametinget. De viktigste sakene den kommende perioden blir å stoppe alle de store inngrepene i reinbeiteområder og at rovdyrbestanden reduserer.

Slik svarte de øvrige rådsmedlemmene Silje Karine Muotka , Mikkel Eskil Mikkelsen og Henrik Olsen på spørsmålene før valget.

Korte nyheter

  • Barn utga seg for å samle inn penger til TV-aksjonen

    Politiet i Alta har mottatt tips om ulovlig bøssebæring i Alta.

    – Ved undersøkelse viser det seg at det er barn som går rundt i sentrum og ber om penger til TV-aksjonen. Oppgitte vipps er ikke til TV-aksjonen, melder de.

    Politiet har kontaktet foresatte som vil sørge for at de til sammen 14 innkommende beløp vipses videre til TV-aksjonen, som går til Atlas-alliansen.

  • 1000 evakuert etter orkan og stormflo i Alaska

    Loga sámegillii.

    Over 1000 personer måtte nylig evakueres fra to landsbyer på grunn av en rekordstor stormflo og orkan i den sørvestlige delen av Alaska i USA.

    Innbyggere i Kipnuk og Kwigillingok ble onsdag evakuert med fly fra det amerikanske forsvaret. De ble fløyet til byene Bethel og Anchorage, som ligger flere hundre kilometer fra det flomrammede området.

    Avisen Anchorage Daily News melder at minst en person har omkommet. Det letes også etter to savnede. Flere boliger ble ødelagt da vannet fra Beringhavet flommet inn mot kysten.

    Inuit Circumpolar Council (ICC), som er et organ for inuittene, mener situasjonen er alvorlig for yupik folket, som bor i det flomrammede området.

    – ICC uttrykker sin dypeste medfølelse med de samfunn i det vestlige Alaska som nå er rammet av denne naturkatastrofen, som også har kostet menneskeliv, skriver ICC i en pressemelding, melder Kalaallit Nunaata Radioa (ekstern lenke).

    En gruppe hus ved siden av en vannmasse
  • Altaposten: Overlege trekker seg etter tillitsbrudd

    Overlege ved Hammerfest sykehus, Marit Vidringstad, trekker seg som varamedlem til styret i Finnmarkssykehuset, melder Altaposten.

    Grunnen er at hun har mistet tillit til styreleder Lena Nymo Helli, og administrerende direktør, Ole Hope.

    Det kommer fram i et brev sendt til postmottaket i Finnmarkssykehuset, som avisen har fått tilsendt.

    Et allmennmøte holdt den 8. oktober hvor styreleder talte, skal være årsaksutløsende. Ifølge brevet kjenner ikke Vidringstad seg igjen i forklaringene til Helli.

    I en e-post til Altaposten skriver Helli at «det er synd at Vidringstad trekker seg».

    Marit Vidringstad, styremedlem Finnmarkssykehuset, og varatillitsvalgt for Overlegeforeningen ved Hammerfest sykehus.
    Foto: Jo Hermstad Tronsen / NRK