Hopp til innhold

Krever møte med fiskeriministeren

Sametingspresident Egil Olli (Ap) krever et eget møte med fiskeriministeren for å få stoppet fiske med seinotsnurpere i fjordene i Finnmark.

Olli og Berg-Hansen

Sametingspresidenten vil ha svar på hvorfor havgående flåter fortsatt fisker i fjordene.

Foto: NRK

– Sametinget er blitt lurt når Stortingets vedtak om å forby fiske med seinotsnurpere i Finnmark ikke har trådt i kraft ennå, mener sametingsrepresentant Gunn Britt Retter (SáB/NSR).

HØR:

Denne påstanden er ikke sametingspresident Egil Olli enig i, men likevel krever han nå et ekstraordinært møte med fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen (Ap), for å få klarhet i hvorfor Stortingets vedtak ikke er tredt i kraft.

Vil du kreve at fiske med seinotsnurpere stoppes umiddelbart?

– Jeg forventer at direktoratet og departementet følger opp Stortingets vedtak, jeg hadde forventet at vedtaket allerede var trådt i kraft, men det er det altså ikke, sier Olli.

HØR:

NRK Sápmi fortalte i går om 20-30 seinotsnurpere som har fisket i fjordene i Finnmark i sommer. Dette til tross for at Stortinget har vedtatt å forby slikt fiske.

– Jeg er skuffet

Gunn Britt Retter

Gunn Britt Retter (SáB/NSR) forstår ikke at seinotsnurpere fortsatt fisker i fjordene.

Foto: NRK

Retter synes der er forferdelig at vi må se på at havgående flåter fortsatt tar seg inn i fjordene, og tar med seg all fisken. Hun er forundret over at det går så lang tid før vedtaket trer i kraft, det er helt uforståelig for henne.

– Jeg lurer på ha Sametinget har gjort for at vedtaket trer i kraft, jeg er skuffet over at det fortsatt fiskes med seinotsnurpere i fjordene, sier Retter.

Olli legger til at fiskeriminesteren har gitt løfter om at denne saken tas opp straks etter ferien. Han lover at han skal gjøre sitt for at forbudet settes i kraft.

Det var i forbindelse med behandling av Kystfiskeutvalgets innstilling den 4. juni i år, at Stortinget vedtok at «bare fartøy under 15 meter med konvensjonelle redskaper kan fiske innenfor en fastsatt fjordlinje.

Hør saken her (på samisk):

Korte nyheter

  • Kvinne funnet omkommet etter leteaksjon i Fauske

    En kvinne ble mandag ettermiddag funnet omkommet etter en leteaksjon i Fauske.

    – Dødsfallet fremstår som en tragisk ulykke, politiet iverksetter etterforskning for å avklare hendelsesforløp og dødsårsak, skriver operasjonsleder Tommy Bech.

    Pårørende er varslet og blir ivaretatt av kommunens kriseteam.

    Kvinnen ble funnet i området som leteaksjonen søkte i. Hund, drone, redningshelikopter og mannskaper fra nødetatene og frivillige organisasjoner deltok i søket.

    Politiet meldte om leteaksjonen i 15.30-tiden. Kvinnen ble funnet død i 16-tiden.

    Holtanlia
  • Leat goddán badjel 600 ealgga Finnmárkkus

    Les på norsk.

    Finnmárkkuopmodat dieđiha ahte Finnmárkkus leat báhččon 617 ealgga dán rádjai dán jagi.

    Guovdageainnus ja Kárášjogas álggii bivdu čakčamánu 1. beaivvi, muđui fylkkas fas čakčamánu 25. beaivvi.

    Deanus leat báhčán eanemus ealggaid. Oktiibuot leat gielddas báhčán 136 ealgga. Oktiibuot lea Deanus lohpi bivdit 170 ealgga.

    Bearalvágis lea oktiibuot lohpi báhčit 10 ealgga ja dál leat deavdán eari.

    Oktiibuot lea Finnmárkkus lohpi báhčit 840 ealgga.

  • Har felt over 600 elg i Finnmark

    Finnmarkseiendommen melder at det er felt 617 elg i Finnmark så langt i år.

    I Kautokeino og Karasjok startet jakten 1. september, mens den startet 25. september i resten av fylket.

    Det er felt flest elg i Tana. Totalt er det felt 136 elg i kommunen etter at jakten startet 25. september. Totalkvoten i Tana er på 170 dyr.

    Berlevåg er den eneste kommunen hvor hele kvoten er fylt. Der var den totale kvoten satt til 10 dyr.

    Den total kvoten i Finnmark er i år på 840 elg. Dermed er 73 prosent av årets kvote fylt.

    Jaktlaget bestående av ferske jegere i Alta felte en elg på den første jaktdagen i Alta.

    Nye jegerar starta jakta med fulltreffar

    Nybyrjarkurs opnar dørene for fleire nye elgjegerar. Allereie på dag ein felte ferskingane sin første elg.