Hopp til innhold

Ingá Máiiá (18) inspirert til å følge artistdrømmen

Artistspire fikk en smak av drømmen da hun ble oppdaget av en musikkprodusent på Facebook.

Loga sámegillii: Musihkabuvttadeaddji fuomášii Ingá Máiiá (18) Facebookas

Inga Májjá Blind
Foto: Ellen Agneta Norvang / NRK

Ingá Máiiá Blind hadde aldri spilt inn musikk før. Nå sto hun plutselig i Kautokeino og spilte inn en ny versjon av en gammel Sámi Grand Prix låt.

En liten stund før dette, har musikkprodusent Morten Hyld Pettersen sett en video av Ingá Máiiá Blind på Facebook. Han likte det han hørte og tenkte at henne måtte de ha med.

– Morten ringte meg en dag og spurte om jeg ville være med på et prosjekt, sier Blind.

Disse artistene og produsentene var med på SGP Cover prosjektet.

Artister: Vegard Bjørsmo, Kaia Francesca Cueto Storvik, Inga Májjá Blind, Lavre Johan Eira, Elen Marianne Utsi ja Ellen Oline Eira. Produsenter: Ivan Buljo, Anthoni Hætta og Esben T. Andersen

Foto: Mai-Lis Eira / Sámi Beassášmárkanat

Prosjektet syntes hun virket spennende. Hun skulle møtes med unge musikkprodusenter og spille inn cover versjoner av gamle Sámi Grand Prix låter på et par dager. Slik hadde hun aldri jobbet før.

– Før har det bare vært meg og gitaren, sier Blind.

Vil fortsette

Prosjektet Morten Hyld Pettersen inviterte Ingá Máiiá Blind til, er SGP-Cover. Unge artister og unge musikkprodusenter skulle lage nye versjoner av gamle Sámi Grand Prix slagere og holde konsert for rundt 500 mennesker.

Ingá Máiiá Blind under SGP Cover konserten.

Ingá Máiiá Blind med produsent Ivan Buljo i bakgrunnen.

Foto: Mai-Lis Eira / Sámi Beassášmárkanat

Etter konserten satt Blind igjen med godfølelsen og innrømmer at hun var litt stolt. Hun er glad og takknemlig for at hun fikk være med på dette og sier hun ble inspirert til å fortsette.

– Da jeg kom hjem, hadde jeg bare så lyst til å fortsette å lage musikk. Og det er akkurat det jeg holder på med nå.

Månedens Urbi for april er SGP Cover

Ingá Máiiá Blind er med på samlealbumet “Oasit Áiggis/Fragments of Time – SGP Cover”, som Urbis journalister har kåret til månedens Urbi for April.

Produsent Esben T. Andersen, sammen med artistene Lávre Johan Eira og Vegard Bjørsmo.

Produsent Esben T. Andersen sammen med Vegard Bjørsmo og Lávre Johan Eira.

Foto: Mai-Lis Eira / Sámi Beassášmárkanat

Platen har samlet unge artister og produsenter for å lage moderne coverversjoner av gamle SGP-slagere. Prosjektleder Morten Hyld Pettersen forteller at ideen med prosjektet ikke bare var å lage nye versjoner av SGP-låtene.

Morten Hyld Pettersen

Morten Hyld Pettersen.

Foto: privat

– Vi ønsket også å løfte fram unge artister og produsenter. Vi ville gi dem inspirasjon og en mulighet til å skape seg et eget nettverk, sier Pettersen.

Derfor er de månedens Urbi:

Det krever en del mot for å lage nye versjoner av gamle SGP-slagere. Dette er sanger som har levd i hjertene til befolkningen i flere tiår og endring er ikke alltid velkommen.

Urbi journalistene synes derimot at endringene er gjort så bra, at de i stedet gir nytt liv til sangene og tiltrekker yngre lyttere til arvesølvet vårt.

“Oasit Áiggis/Fragments of Time – SGP Cover” scorer høyt på mot, kvalitet og ikke minst det at de løfter unge, ukjente musikere opp og frem. Jon Henrik Fjällgren, Cazoo, Aili og Kevin Boine nådde bare nesten toppen. Noe som sier sitt om vinneren.

NRK URBI logo
Foto: NRK
Unge artister og produsenter fremfører en medley med moderniserte cover-verjoner av gamle slägere fra Sami Grand Prix historien.

Vegard Bjørsmo, Lávre Johan ja Kaia Francesca Cueto Storvik, sammen med produsentene Esben T. Andersen og Anthoni Hætta på SGP i 2019s.

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring