Hopp til innhold

Losene forfulgt grunnet sin etnisitet

– De norske myndighetene drev med personforfølgelse av grenselosene etter andre verdenskrig. Årsaken var nok at de var samer.

Leif erik Michaelsen, Jens Ivar nergård, Oddmund Andersen og Marianne Neerland Soleim
Foto: Sander Andersen/NRK

Det sier forsker Marianne Neerland Soleim ved Falstadsenteret. Neerland Soleim er, sammen med Jens Ivar Nergård og Oddmund Andersen engasjert i forskningen om grenselostrafikken under andre verdenskrig.

I tillegg deltar deltar også blant andre NRK-veteran Leif Erik Michaelsen i referansegruppa for de tre forskerne. Michaelsen laget i 1979/80 en film om grenselostrafikken fra Tysfjord.

Landssvik

Etter anklager fra norske politimyndigheter i Sverige under krigen ble grenselosene beskyldt for landssvik. Beskyldningene gikk blant andre ut på å ha etterlatt flyktninger i fjellet i grensestrøkene i Tysfjord, med døden til følge for flere av dem. I tillegg ble losene beskyldt for å ha robbet flyktninger for klær og andre eiendeler.

Forfulgt


Det svært anstrengte forholdet de norske myndighetene hadde til de samiske grenselosene etter andre verdenskrig resulterte i blant andre at behandlingstiden for mistanke om landssvik ble lang.
Først elleve år etter at krigen var slutt satte de norske myndigheter en sluttstrek for denne personforfølgelsen. Samtlige beskyldninger om landssvik ble da henlagt grunnet manglende bevis.

– Det viser jo bare at de norske myndigheter tok tematikken alvorlig, og at de brukte all mulig slags informasjon og argumentasjon på svensk side for å sverte denne virksomheten. Dette gjaldt spesielt samiske grenseloser, i og med at hoveddelen av losene i rapportene er samiske, sier Marianne Neerland Soleim.

Stygg rapport


Neerland Soleim viser blant andre til en rapport to norske legasjonsmedlemmer skrev etter at krigen var over. Rapporten levner ingen tvil om holdningen til de to norske myndighetspersonene rapporten er undertegnet av.

Sitat fra rapporten:
”De driver et meget utpreget inngifte, og da spesielt i fjordens indre deler. Følgene av dette inngifte har ikke vært slik at eksemplene egner seg til etterfølgelse i andre deler av landet.”


"En har et visst inntrykk av at befolkningen har fått både samenes og de såkalte riksnorskes dårligste egenskaper i en utpreget grad. Derimot er ikke noen av de to folkeegenskaper bevart, uten i enkelte tilfeller"

Takken var beskyldningene


Grenselosene fikk ikke noe offentlig takk eller påskjønnelse for det farlige arbeidet de utførte under krigen. Takken de fikk var at myndighetene støttet seg til rapporten de norske legasjonsmedlemmene skrev etter krigen.

Dette ettermælet har engasjert både de som var loser, men også flere av etterkommerne.

Under Sametingets åpning i 2005 ble grenselosene anerkjent ved at Kong Harald beklaget den manglende anerkjennelsen overfor grenselosene og deres etterlatte.


Over statsbudsjettet bevilges midler over en treårsperiode til dokumentasjons- og forskningsvirksomhet. Det lulesamiske senteret Árran i Tysfjord har fått i oppgave å se nærmere på grenselosvirksomheten under andre verdenskrig, og da spesielt det arbeidet som foregikk fra Tysfjord.

Korte nyheter

  • Fire rein døde i påkjørsel på Helgeland

    Fire rein døde etter å ha blitt påkjørt av et vogntog ved Trofors på Helgeland fredag kveld.

    – Alle dyrene døde av sammenstøtet med lastebilen, sier operasjonsleder May-Wenche Hansen i Nordland politidistrikt til VG.

    Det var et utenlandsk vogntog som kjørte på reinen.

  • Barn utga seg for å samle inn penger til TV-aksjonen

    Politiet i Alta har mottatt tips om ulovlig bøssebæring i Alta.

    – Ved undersøkelse viser det seg at det er barn som går rundt i sentrum og ber om penger til TV-aksjonen. Oppgitte vipps er ikke til TV-aksjonen, melder de.

    Politiet har kontaktet foresatte som vil sørge for at de til sammen 14 innkommende beløp vipses videre til TV-aksjonen, som går til Atlas-alliansen.

  • 1000 evakuert etter orkan og stormflo i Alaska

    Loga sámegillii.

    Over 1000 personer måtte nylig evakueres fra to landsbyer på grunn av en rekordstor stormflo og orkan i den sørvestlige delen av Alaska i USA.

    Innbyggere i Kipnuk og Kwigillingok ble onsdag evakuert med fly fra det amerikanske forsvaret. De ble fløyet til byene Bethel og Anchorage, som ligger flere hundre kilometer fra det flomrammede området.

    Avisen Anchorage Daily News melder at minst en person har omkommet. Det letes også etter to savnede. Flere boliger ble ødelagt da vannet fra Beringhavet flommet inn mot kysten.

    Inuit Circumpolar Council (ICC), som er et organ for inuittene, mener situasjonen er alvorlig for yupik folket, som bor i det flomrammede området.

    – ICC uttrykker sin dypeste medfølelse med de samfunn i det vestlige Alaska som nå er rammet av denne naturkatastrofen, som også har kostet menneskeliv, skriver ICC i en pressemelding, melder Kalaallit Nunaata Radioa (ekstern lenke).

    En gruppe hus ved siden av en vannmasse