Hopp til innhold
Keops-pyramiden
Foto: Mohamed El-shahed / AFP

Egypt

  • EU-sjefen til Egypt og Jordan i helgen

    EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen reiser til Egypt og Jordan i helgen. Krigen på Gazastripen er bakgrunnen for besøket.

    Von der Leyen skal blant annet møte Egypts president Abdel Fattah al-Sisi før hun reiser til Sinaihalvøya og grensen til Israel, opplyser talsmann Eric Mamer torsdag.

    Hun skal deretter møte kong Abdullah i Jordan.

    Besøket på Sinaihalvøya blir gjennomført samtidig som det ankommer en kolonne med nødhjelp fra EU. Hjelpen skal til Gazastripen, der over 11.500 mennesker ifølge palestinske helsemyndigheter er drept i israelske angrep siden Hamas-angrepet på Israel 7. oktober.

    EU har stemplet Hamas som en terrororganisasjon, noe også USA og Israel har gjort.

    Om lag 1200 mennesker ble drept i Hamas-angrepet, ifølge israelske myndigheter. (NTB)

    Ursula von der Leyen
    Foto: AFP
  • Egypt: Minst 32 omkom i massekollisjon

    Minst 35 personer omkom og over 60 ble skadd da flere kjøretøy kolliderte i Beheira-provinsen i Egypt, ifølge statlige medier.

    En oljelekkasje fra en bil forårsaket massekollisjonen, og noen av kjøretøyene tok fyr, ifølge det politiet sier til den statlige avisen Al-Ahram.

    Beheira ligger rundt 132 kilometer nord for hovedstaden Kairo.

    (NTB)

  • IDF: Israel har truffet egyptisk kontrollpost ved en feil

    Skytingen skjedde i Kerem Shalom-området nær grensa mellom Israel og Egypt, ifølge Det israelske forsvaret (IDF).

    Det var en israelsk stridsvogn som angrep en egyptisk kontrollpost ved et uhell. IDF sier de er lei seg for at angrepet rammet en egyptisk kontrollpost, og at hendelsen etterforskes.

    Flere egyptiske grensevakter ble lettere skadd, opplyser det egyptiske forsvaret.

    Reuters meldte for rundt en time siden at et smell og lyden av ambulanser var hørt i nærheten av grenseovergangen Rafah mellom Egypt og Gazastripen. Kort tid før dette hadde en konvoi med nødhjelp krysset grensa inn i Gazastripen.

  • Kongen av Jordan besøker Egypts president

    Egypts president er torsdag vert for et toppmøte med kongen av Jordan. Temaet for møtet er konflikten på Gazastripen.

    Abdel Fattah al-Sisi og kong Abdullah skal møtes for å diskutere «midler for å stanse den israelske aggresjonen mot Gaza», opplyser det jordanske hoffet.

    Egypt og Jordan ble i 1979 og 1994 de første arabiske landene som normaliserte forholdet til Israel. Siden da har de vært viktige meklere mellom israelske og palestinske embetsfolk. (NTB)

Eit 400 meter langt skip har satt seg fast, og sperrar trafikken i Suez-kanalen

Norske skip rammet av grunnstøting i Suezkanalen

Forskere fra MF har gravd frem det som ser ut til å være verdens eldste, kristne kloster i ørkenen i Egypt. Klosteret er datert til år 350.

Forskere fra Norge har gjort oppsiktsvekkende funn i Egypt

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no