– De sa de hadde funnet flere kuler i brystet, og jeg ble satt opp til operasjon 14 dager etter, sier Sjømoen til NRK.
I 2006, da hun var 58 år gammel, fikk hun diagnosen brystkreft etter at hun var på mammografiscreening. Brystet ble fjernet i en operasjon på Ullevål, og hun gikk på medisiner i 5 år etterpå.
– Om jeg ikke hadde gått til screening, ville kulene blitt adskillig større, og jeg kunne fått spredning til armer og lymfe. Men det slapp jeg. Kulene var bare en halv cm, så jeg kunne ikke kjenne dem selv, sier Sjømoen.
Før hun ble undersøkt hadde hun ingen andre symptomer enn at hun var litt uopplagt.
- Les også:
Mammografi av bryst
Foto: NRKOmstridt screening
Annethvert år blir alle kvinner mellom 50 og 69 år invitert til mammografiundersøkelse. Screeningen har vært omdiskutert fordi det fører til overdiagnostisering og overbehandling.
En ny rapport fra Norges forskningsråd viser at dødeligheten er redusert med 20-30 prosent, men den viser samtidig at 142 kvinner får en feilaktig kreftdiagnose for hver 27. som reddes.
- Les også:
Programmet fortsetter
Helse- og omsorgsminister Bent Høie.
Foto: Braastad, Audun / NTB scanpixTil tross for overdiagnostiseringen har Helse- og omsorgsdepartementet bestemt seg for å fortsette med mammografi.
– Programmet videreføres. Resultatene er så gode at det viser at dette er viktig for kvinners helse, sier helseminister Bent Høie (H) til NRK.
Han erkjenner samtidig at undersøkelse av alle friske kvinner har ulemper.
– Overdiagnostisering er grunnen til at vi innfører egne system for godkjenning av nye programmer, sier Høie.
- Les også:
Elsie Sjømoen gikk rett tilbake i jobb etter kreftoperasjonen, men ble senere bedt om å roe ned av legen.
Foto: Tom Ingebrigtsen / NRKVil utvide
Elsie Sjømoen er veldig glad hun gikk til mammografi, og oppfordrer venninnene sine til å gjøre det samme.
– Det er ikke alle kuler man kan kjenne selv, sier hun.
Hun ønsker også at undersøkelsen utvides til kvinner ned i 40-45-årsalderen, og har oppfordret datteren sin til å sjekke seg.
– Hvis ikke vi hadde hatt ordningen, ville nok mange fått større spredning av kreften før den ble oppdaget.
- Les også:
- Les også: