NRK Meny
Normal

Fjorårets vinnerskole er klar for Klassequiz

I fjor vant deltagerne fra Halsa barne- og ungdomsskole den nasjonale finalen i NRKs storsatsing Klassequizen. Vil årets deltagere klare det samme?

Halsa Klassequizen 2015

Markus Folstad, Jan Magnus Fjærli Haltbakk, Åshild Foseide og Ingvild Megård er klare for å representere Halsa barne- og ungdomsskole – skolen som gikk helt til topps i Klassequizen i fjor.

Foto: Halsa barne- og ungdomsskole

Halsa Klassequizen 2015
Foto: Halsa barne- og ungdomsskole

Laget som kanskje kjenner presset sterkest i årets runde av Klassequizen er deltagerne fra Halsa barne- og ungdomsskole. De representerer nemlig skolen som gjorde rent bord i fjor og vant den nasjonale finalen.

Nå er fire nye deltagere som har ansvaret for å forsvare skolens ære.

Laget består av Åshild Foseide, Markus Folstad, Ingvild Megård (reserve) og Jan Magnus Fjærli Haltbakk.

Spiller fem instrumenter

Laget fra Halsa kunne nok ha gjort det veldig sterkt i en musikk-konkurranse for til sammen spiller deltagerne fem instrumenter i tillegg til at Megård liker å synge. Spørsmål om musikk kan dukke opp, og da bør de musikkinteresserte deltagerne stille sterkt.

I tillegg håper de på spørsmål om historie og naturfag, men føler egentlig at de som lag dekker de fleste kategorier godt.

– Jeg tror at vi som lag har et nokså utbredt område som vi kan svare på, sier Foseide.

Og de er opptatt av kunnskap elevene fra Halsa.

– Hvis jeg fikk lov til å forandre en ting i verden ville det vært at alle bør få lov til å gå på skole, sier Haltbakk.

Hvordan deltagerne fra fjorårets vinnerskole gjør det i Klassequizen kan du høre i morgensendingen til NRK Møre og Romsdal mandag morgen like etter klokken 08:30.

Terminliste Klassequizen Møre og Romsdal 2015

DATO

SKOLE

SENDING

POENG

Onsdag 07.01

Myklebust ungdomsskule

Morgen

8

Onsdag 07.01

Åheim barne- og ungdomsskule

Ettermiddag

7

Mandag 12.01

Vatne ungdomsskule

Morgen

9

Mandag 12.01

Haramsøy skule

Ettermiddag

9

Onsdag 14.01

Stokksund skule

Morgen

10

Onsdag 14.01

Gursken oppvekstsenter

Ettermiddag

9

Mandag 19.01

Stordal skule

Morgen

8

Mandag 19.01

Sunnylven skule

Ettermiddag

7

Onsdag 21.01

Eidsdal skule

Ettermiddag

7

Mandag 26.01

Skarbøvik ungdomsskule

Morgen

9

Mandag 26.01

Hareid ungdomsskule

Ettermiddag

6

Onsdag 28.01

Vågsetra barne- og ungdomsskule

Morgen

9

Onsdag 28.01

Eide ungdomsskole

Ettermiddag

5

Mandag 02.02

Nordlandet ungdomsskole

Morgen

10

Mandag 02.02

Frei ungdomsskole

Ettermiddag

7

Onsdag 04.02

Smøla ungdomsskole

Morgen

11

Onsdag 04.02

Sør-Tustna skole

Ettermiddag

7

Mandag 09.02

Halsa barne- og ungdomsskole

Morgen

8

Mandag 09.02

Tingvoll barne- og ungdomsskole

Ettermiddag

8

Onsdag 11.02

Eidsvåg barne- og ungdomsskole

Morgen

7

Onsdag 11.02

Eresfjord barne- og ungdomsskule

Ettermiddag

7

Mandag 23.02

Sjøholt barne- og ungdomsskule

Morgen

10

Mandag 23.02

Bekkevoll ungdomsskole

Ettermiddag

10

Onsdag 25.02

Julsundet skole

Morgen

12

Onsdag 25.02

Hustad barne- og ungdomsskole

Ettermiddag

8

Mandag 02.03

Brattvåg ungdomsskule

Morgen

5

Mandag 02.03

Skodje ungdomsskule

Ettermiddag

8

Onsdag 04.03

Rindal skole

Morgen

8

Onsdag 04.03

Surnadal ungdomsskule

Ettermiddag

7

Mandag 09.03

Blindheim ungdomsskole

Morgen

10

Mandag 09.03

Sykkylven ungdomsskule

Ettermiddag

7

Onsdag 11.03

Møre ungdomsskule

Morgen

11

Onsdag 11.03

Valldal skule

Ettermiddag

11

Lørdag 23.05

Nasjonal finale på NRK1