Det som før var dyrefôr til 10 øre per kilo, blir nå tørket til pulver og solgt til treningsglade nordmenn.
Pulveret selges ofte på store bøtter. I et par av de butikkene som selger mye proteinpulver, nisjebutikken Proteinfabrikken og hypermarkedet Coop Obs, er det bøttene på én til tre liter det går mest av.
Og hovedingrediensen i de bestselgende produktene er levert av meierigiganten Tine.
Fjerner melk og sukker
Produksjonen av proteinpulver starter hos Dagros.
Foto: NRK«Whey» er det engelske ordet for myse og er et biprodukt av osteproduksjon som tidligere ble solgt som dyrefôr til cirka 10 øre literen.
Tine har de siste årene investert mye i to store mysefabrikker i Stavanger og Verdal. Her lages mysepulveret (WPC-pulver) som er hovedingrediensen i proteinproduktene som selger mest i Norge.
Meierisjef Kjell Tronhus leder den nye mysefabrikken i Verdal.
– Når melka kommer inn varmes den opp og vi tilsetter løpe. Etter hvert som ostekorna trekker seg sammen skiller vi ostestoff og myse, forklarer meierisjef Kjell Tronhus som har ansvaret for mysefabrikken i Verdal.
Anlegget åpnes av landbruksministeren 12. februar 2013.
Av ti liter helmelk får man ett kilo ost, resten er myse. Det meste av sukkeret (laktosen) fjernes før mysen tørkes til pulver.
– Vi lager ulike produkt av mysen. Det meste eksporteres til svensk næringsmiddelindustri og benyttes som tilsetting i alt fra bakevarer til posesuppe.
Ikke kosttilskudd
De som selger proteinpulver er opptatt av at proteinpulver ikke skal fremstå som noe kunstig og farlig.
– Cirka 84 prosent av innholdet i proteinpulverboksen er mysepulver fra Tine, sier salgssjef Egil Berli-Johnsen i Proteinfabrikken.
Han forklarer videre at pulveret ikke er definert som kosttilskudd, siden det ikke er tilsatt ekstra mineraler eller vitaminer.
Etter Mattilsynets definisjon er det derfor et næringskonsentrat på linje med posesuppe, bakeblandinger og saft.
Salgssjef Egil Berli-Johansen viser frem Proteinfabrikken i Stokke i Vestfold.
Foto: NRKDopingsikres
For å sikre at ingen boks med proteinpulver inneholder snusk, blir prøver fra alt fabrikken lager sendt til dopinganalyse.
Proteinfabrikken gir alle boksene et såkalt «batchnummer» og produksjonsdato.
– Nummeret vi setter på gjør at vi kan spore produktet helt ifra hvilken bil fra Tine mysen kom med og til hvilken kunde som kjøper boksen. Prøver fra all produksjon blir sendt til England for dopingtest.
– På denne måten kan vi garantere at ingen får i seg dop fra våre produkter, forsikrer Berli-Johnsen.
Vet ikke hva det inneholder
At proteinpulveret er melkepulver uten fett og sukker, er det kanskje ikke så mange som vet. En stikkprøve gjort av NRK Puls viser at selv ikke alle som kjøper produktene, vet hva det egentlig inneholder.
Sunny Khan har brukt proteinpulver i snart et halvt år. Han mener det virker.
Foto: Elin Sørheim / NRK– Aner ikke. Det er vel forskjellige ting man trenger, som dekker opp for kjøtt og kylling og sånne ting, sier Sunny Khan, mellom hyllene i en dagligvarebutikk som blant annet selger proteinpulver.
Khan bruker proteinpulver to ganger om dagen.
– Jeg tar en på morgenen og en på kvelden for å få et ekstra tilskudd til måltidet, sier han.
Selv om han ikke aner hva boksen inneholder er han sikker på at det har effekt.
–Jeg har brukt det et halvt år nå. Jeg har gått opp litt i vekt og kjenner at jeg har mer energi og litt mer og ta av.
Mayuran Vasantharazan har aldri tenkt over hva det er i boksen med proteinpulver, men han har prøvd det.
Foto: Elin Sørheim / NRKMayuran Vasantharazan, er også en forbruker av proteinpulver, men han vet heller ikke hva han egentlig får i seg.
– Det er jo proteinpulver, så det må jo sikkert bare være proteiner, sier Vasantharazan, og legger til:
– Ikke bare proteiner da, men mye proteiner. Jeg har aldri tenkt over hva de egentlig har i det. Det er kanskje litt skummelt.
Lurer du fortsatt på hva boksen med det populære pulveret inneholder? Her er en oversikt over ingrediensene i en av landets mest solgte proteinbokser: