– Regjeringen i Sør-Sudan er en fiende, og alle statlige virksomheter i Sudan må behandle den deretter, heter det i vedtaket mandag.
Nasjonalforsamlingens president Ahmed Ibrahim El-Tahir tok etter avstemmingen til orde for at SPLM, som har regjeringsmakten i Sør-Sudan, må styrtes.
– Vi kunngjør at vi vil kjempe mot SPLM inntil vi får slutt på dens regjering i Sør-Sudan. Vi samler alle våre krefter for å nå dette målet, sa han.
Sørsudanske styrker har tatt kontroll over det strategisk viktige grenseområdet Heglig, der noen av Sudans viktigste oljeinstallasjoner ligger.
Sudan har svart med bombeangrep mot sør.
- LES OGSÅ:
Verste kamper
Væpnede soldater holder vakt på Sudans side av grensen til Sør-Sudan. Det er frykt for full krig mellom landene.
Foto: STAFF / ReutersKampene er de verste siden fredsavtalen ble undertegnet i 2005. De to landene har begge beskyldt hverandre for å ville starte en ny krig.
Kampene og uroen i grenseområdet forverrer også en allerede vanskelig humanitær situasjon. Folk strømmer til allerede fulle flyktningleirer.
- LES OGSÅ:
Bare i leiren Yida, en av mange i grenseområdet, kommer det rundt 400 nye flyktninger hver dag, ifølge hjelpeorganisasjonen International Rescue Committee.
– Vi forbereder oss på ytterligere flere tusen, sier Elizabeth Pender i IRC og opplyser at flyktningene drar fra både kamphandlinger og økende matmangel.
- LES OGSÅ:
(Saken fortsetter undet bildet)
Bilde fra flyktningeleirern Yida, tatt 10. april 2012.
Foto: ADRIANE OHANESIAN / AfpSudanske bomber
En leir for FN-observatører i grenseområdene mellom Sudan og Sør-Sudan ble angrepet i helgen, men Sudan avviser at det var sudanske kampfly som sto bak.
– Hæren forsvarer sine landområder etter aggresjon fra sørsudanske styrker og tar ikke ansvaret for hva som skjer utenfor sudansk område, sier talsperson Sawarmi Khaled Saad i den sudanske hæren til nyhetsbyrået SUNA.
Angrepet fant sted søndag kveld i regionen Mayom i delstaten Unity, et område som er rikt på olje.
FNs observatørstyrke har bekreftet at angrepet fant sted, men fremholder at ingen ble såret.
Ni sivile er samtidig drept i bombardementer i områder utenfor FN-leiren, opplyser en sørsudansk talsmann. Sju av disse befant seg i Mayom. Det ble også sluppet bomber like ved delstatens viktigste by Bentiu.
- LES OGSÅ: