– Man bør være føre var før man eventuelt setter i gang gruvedrift i Kvalsund, sier Ingeborg Rasmussen.
Hun er daglig leder i analysebyrået Vista Analyse som på oppdrag fra Sametinget har laget en rapport om de samfunnsøkonomiske konsekvensene av gruvedrift ved Repparfjorden.
Ingeborg Rasmussen, daglig leder i Vista Analyse.
Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpixMiljødirektoratet ga utslippstillatelse til Nussir i desember. Deres konklusjon var at kostnadene ved gruvedriften ble oppveid av de samfunnsøkonomiske gevinstene.
Dette viser imidlertid ikke Vista Analyses undersøkelser.
– Hovedkonklusjonen er at vi ikke ser at det finnes tilstrekkelig grunnlag til å si at gruvedriften er samfunnsøkonomisk lønnsom, sier Rasmussen.
- Les mer:
Beltevogn på vei ut fra prøveboring ved Nussirs prøveboringsområde i Kvalsund kommune.
Foto: Bente Bjercke– Første rapport som ser alt i sammenheng
Rapporten er en gjennomgang av allerede tilgjengelig informasjon om mulige konsekvenser ved å sette i gang med gruvedrift i Kvalsund.
Selv om konklusjonen er tuftet på allerede innsamlet data og publiserte rapporter, mener analysebyrået at den store usikkerheten rundt den samfunnsøkonomiske lønnsomheten ikke har kommet tydelig nok fram tidligere.
– Den har nok kommet godt nok fram hvis du tar hver enkelt utredning for seg. Men vi har ikke funnet noen andre som har sett alt i sammenheng og gjort en samfunnsøkonomisk avveining av det.
- Les mer:
For store kostnader ved gruvedrift
I den drøyt 40 sider lange rapporten pekes det blant annet på stor usikkerhet rundt kobberpriser.
Det stilles spørsmål om de økonomiske ringvirkningen ved arbeidsplasser, og om skatteinntekter og lokale leveranser i for stor grad vil gå på bekostning av både fiskeri og reindrift.
Også helsekostnader ved utslipp av nikkel, krom og kobber presenteres som motvekt mot inntektene.
Natur- og ungdom har varslet aksjoner i forbindelse med Nussirs gruveprosjekt.
Foto: Eilif Aslaksen / NRKOrdfører kritisk
Men frykten for at rapporten skal skape usikkerhet i prosjektet er ikke framtredende i Kvalsund. Ordfører Terje Wikstrøm er trygg på at det blir et løft for regionen.
– Jeg finner ikke mange nye momenter i den rapporten, sier han.
Terje Wikstrøm, ordfører i Kvalsund kommune.
Foto: Kvalsund kommune– Det er helt klart at dette er en rapport som er ment å påvirke de beslutningene som skal tas politisk. Det tror jeg ikke det skal herske noen tvil om.
Ingeborg Rasmussen hos Vista Analyse avviser dette.
– Vi har lagt vekt på å være transparente og etterprøvbare sånn at hvem som helst kan se hvilke data vi har lagt til grunn.
– Jeg tror de aller fleste vil se at vi er et uavhengig selskap, vi lar fakta telle, og vi selger ikke konklusjoner, sier Rasmussen.
NRK har vært i kontakt med direktør Øystein Rushfeldt i Nussir. Han sier selskapet ikke har mottatt rapporten og ønsker derfor ikke å kommentere den.