Norge klatra to plassar og er nummer 42 på den siste FIFA-rankingen i fotball. Forrige månad blei det to sigrar og eitt tap i Ståle Solbakkens første kamper.
Norge slo Gibraltar 3-0 og tapte 0-3 for Tyrkia før Montenegro blei slått 1-0.
Belgia toppar framleis framfor Frankrike og Brasil.
Avlysninga av landskampen mot Israel onsdag sender Norge ein plass ned på den (uoffisielle) løpande FIFA-rankingen, frå 24. til 25.-plass av dei europeiske laga.
Det er fordi Romania slo Kviterussland 5-3 onsdag. Det gav 3,3 rankingpoeng, og dei er dermed 2,3 poeng framfor Norge. Om Norge hadde spela og vunne kampen mot Israel, hadde dei halde plassen.
Det er denne rankinga som blir lagt til grunn ved seedinga av gruppene i VM-kvalifiseringa neste år. Norge må opp på 20.-plass for å få plass på seedingsnivå 2. Dit er det 11 poeng.
Trøysta er at når Norge møter nettopp Romania borte søndag, kan dei reparere skaden. Siger der vil gje 7,5 poeng, siger mot Austerrike onsdag gir 8,5 poeng.
FIFAs neste offisielle oppdatering kjem 26. november. Gruppetrekninga er 7. desember.
Norge klatrer til 43.-plass på siste Fifa-ranking. Det er én plass opp. Belgia er fortsatt rangert som verdens beste herrelandslag, foran Frankrike og Brasil. Danmark (13.-plass), Sverige (19) og Island (39) er de tre beste nordiske landene.
Den serbiske angrepsprofilen Dusan Vlahovic sliter med en skade og har trukket seg fra landslagstroppen som skal møte Norge i nasjonsligaen i juni, ifølge VG.
Vlahovic startet sesongen for Fiorentina, men etter en strålende høstsesong meldte han overgang til Juventus i januar. Totalt står han med 29 mål på 45 kamper i alle turneringer i sesongen som nettopp kom til en slutt. (NTB)
Fotballklubben Øygarden FK ble fredag slått konkurs etter flere måneder med usikkerhet, skriver Bergens Tidende.
Ifølge avisen skal Øygarden, som spiller på nivå tre i norsk fotball, mangle om lag tre millioner kroner for å klare seg ut sesongen. Fredag ble det holdt samtaler med lokalt næringsliv om pengestøtte, uten at det har ført fram.
– Det er ufattelig trist. Nå er det 18 mann som står uten klubb. Vi er blitt fristilt, sier en av spillerne, Andreas Fantoft til BT.
Øygarden skulle opprinnelig spilt mot Ørn-Horten lørdag, men den kampen strykes sammen med resten av klubbens kampprogram i serien. Det ventet også en NM-kamp mot Sotra, men det er uklart hva som vil skje med den, skriver avisen. (NTB)
Det norske golfesset Viktor Hovland fant fram storspillet på den andre runden av PGA-turneringen i Texas fredag. Han gikk en bogeyfri runde fem slag under par.
Etter en litt treg start torsdag med ett slag under par, har nordmannen spilt seg godt opp fredag. Med fem birdier kunne han bokføre en 65-runde. Det plasserer ham på en foreløpig delt 5.-plass på seks slag under par. Det skiller tre slag opp til lederen Scott Stallings (USA), men det er flere bakfra som kan senke lederscoren ytterligere utover dagen. (NTB)