Kun september-plasseringen i 2014, der Norge var på 76.-plass, er svakere enn rankingen som ble offentliggjort torsdag. Også da var Per-Mathias Høgmo landslagssjef.
NRKs fotballekspert Tom Nordlie.
Foto: Bendiksby, Terje / NTB scanpixMålingen er Norges nest dårligste plassering sidan rankingen ble oppretta i 1993, og tangerer november-plasseringen i fjor da det også ble 70.-plass.
Norge ligger blant annet bak Burkina Faso (67.-plass) og Trinidad og Tobago (69.-plass), mens smånasjonene Benin, Kapp Verde og Guinea-Bissau følger like bak.
– Dette er ikke et hyggelig tall, det er det ingen grunn til å legge skjul på. Samtidig er det ikke overraskende. Vi har tapt to kamper på rad, og vi møtte også toppnasjonene Belgia og Portugal i oppkjøringen som var et bevisst valg, sier Høgmo i en kommentar.
– Taper du kamper, så faller du på rankingen, sier han videre.
Et av landene som stuper mest
Før tapene i privatlandskampen mot Hviterussland (0-1) og i VM-kvalifiseringskampen mot Tyskland (0-3) i august, lå Norge på 50.-plass.
Blant de hundre beste nasjonene er det kun Finland og Israel som har stupt mer på den ferske rankingen enn Norge.
Se Norges utvikling på FIFA-rankingen her.
– Nå er det fokus på å få med seg seks poeng i de to VM-kvalifiseringskampene i oktober, kommenterer Høgmo.
– Kunne møtt dårligere motstandere
NRKs fotballekspert Tom Nordlie mener Norges fall må sees i sammenheng med Norges motstandere og utregningsmetoden som ligger til grunn for rankingen.
– Det er klart, det er ikke bra. Det gjenspeiler litt hva vi har prestert. Man valgte å møte Portugal og Belgia like før sommeren, men man kunne ha møtt dårligere motstandere og samlet poeng.
– Nå er jeg på ingen måte fornøyd med det Norge har prestert i det siste, men jeg tror de fleste vet at Norge er bedre enn Burkina Faso, for å si det sånn, sier Nordlie.
Argentina topper
Det er fremdeles Argentina som topper Fifa-rankingen, mens Belgia følger på plassen bak. Verdensmester Tyskland går fra 4.-plass til 3.-plass.
Av Norges naboer er det Island som kommer best ut av det på september-rankingen. EM-yndlingen er på en 27.-plass, mens Sverige er på 41.-plass. Danmark følger på 46.-plass.
Våre finske naboer er helt nede på 84.-plass.
Dette er Fifas topp 10. Sjekk også hele rankingen her.