Vipers tok raskt føringen i kampen og ledet hele 8–2 etter 15 minutter. Utover i kampen kjempet Storhamar seg inn igjen, men Vipers ledet komfortabelt 13–8 til pause.
Lettet Vipers-trener
Etter pause var det jentene fra Sørlandet som styrte showet, og etter 40 minutter spilt leder Vipers 19–13. Til slutt stod det altså 30–21 til Vipers og jentene kunne juble for NM-finale.
– Jeg er veldig lettet og fornøyd med at vi greide å vinne kampen. Vi snakket før kampen om at vi ikke skulle se på stilkarakterene, for vi visste at det kom til å bli en tøff kamp, sier Vipers-trener Kenneth Gabrielsen til NRK rett etter kampen. .
– Storhamar har et godt lag og vi har veldig respekt for spillerne deres. Vi regnet med at det kom til å bli en mye tøffere kamp, men vi står godt opp og har en defensiv struktur og trygghet som holder i massevis.
Vipers vant 30–21 over Storhamar. Bildet er tatt fra forrige oppgjør mellom lagene.
Foto: Terje RefsnesAndersen banens beste
I forrige kamp mellom lagene, som ble spilt lørdag, banket Vipers Kristiansand Storhamar Håndball 34–25.
Sunniva Andersen på Vipers satte inn 10 scoringer i kveld og ble kåret til banens beste.
– Hun var helt rå i dag. En venstre kantspiller som scorer så mange mål er svært viktig. Hun har veldig god skuddteknikk og var veldig viktig for oss i denne kampen, skryter Gabrielsen.
Nå venter Metz i neste kamp i Mesterligaen på fredag, og ifølge Gabrielsen har laget fra nå av kun fokus på denne kampen.
Sist gang Vipers spilte NM-finale var i 2010, da tapte de for Larvik 31–18.
Den andre semifinalen spilles i morgen, mellom Larvik og Stabæk klokken 18.30.
NM-finalen spilles 29. desember i Oslo Spektrum.
Det ble mange jubel-scener for Vipers-stjernene tirsdag kveld. Bildet er tatt i forrige oppgjør mellom Vipers-Storhamar.
Foto: Terje Refsnes