- Folk er redde. Mange tør ikke å trimme på grunn av løshundene, sier Hætta til nrk.no/sami.
Odd Mathis Nilsen Hætta fra Kautokeino støtter forslaget om kommunal hundefanger.
Foto: Eilif Aslaksen / NRKHan var kommunal hundefanger i Kautokeino fram til 2004.
- "Du kommer ikke til å leve lenge hvis du ikke slipper hunden min". Det var beskjeden jeg fikk, forteller Hætta.
Han støtter likevel Kautokeino Arbeiderpartis forslag i valgprogrammet om å engasjere en hundefanger for å få bukt med løshundproblemet.
30 hunder på en uke
Odd Mathis Nilsen Hætta jobbet som hundefanger i nesten tre år.
- Jeg synes vi fikk kontroll på problemet. Det var spesielt om høsten og vinteren at det var mye løshunder i bygda. På det meste fanget jeg mellom 20 og 30 hunder i løpet av en uke, forteller han.
Hætta opplevde å bli angrepet.
- Stort sett gikk det bra. Hvis du ikke er redd, så angriper ikke hunden.
Den tidligere hundefanger tror han i løpet av årene fanget opp mot 200 hunder.
"Hundeanstalt"
- Jeg tok med meg hundene til en hundeanstalt. Vi annonserte at det var hunder her, forteller Hætta.
Hentet ikke eieren hunden, avlivet veterinæren den.
- Det hendte en del ganger, sier Hætta.
Kvinner og barn
I Kautokeino er det mange hundeeiere som ikke har hundene sine fastbundet. I tillegg brukes mange hunder i reindrifta. Hvor mange hunder det finnes i Norges største kommune i utstrekning, er vanskelig å anslå.
- I alle fall er dette et stort problem og noe som hemmer trivselen og utfoldelsen for mange mennesker i kommunen. Spesielt er det kvinner og barn som er redde, sier Hætta.