Hopp til innhold
En bamse på Fattighuset i Oslo
Foto: Vilde Helljesen / NRK

Barnefattigdom i Norge

Oppsummert

En av ti norske barn vokser opp i fattigdom, viser tall fra Bufdir oppvekstrapport for 2017.

NRK Detektor har faktasjekket tallene. Det finnes ingen offentlig fattigdoms-statistikk i Norge, men oversikter over lavinntektsfamilier.

  • Barneministeren svarer FN om hvordan Norge følger opp barns rettigheter

    Barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap) møter i FNs barnekomité for å svare på hvordan Norge følger opp barns rettigheter nedfelt i barnekonvensjonen.

    Det er første gang på sju år at Norge møter i komiteen. Høringen foregår mandag og tirsdag.

    I juni i fjor leverte Norge sin sjuende rapport om hvordan norske myndigheter følger opp forpliktelsene etter FNs barnekonvensjon.

    Tidligere har Norge fått kritikk fra FN knyttet til bekymring for barn som bor på asylmottak, barnefattigdom og mangler i oppfølging i saker som gjaldt vold og overgrep.

    (NTB)

  • Færre barn lever i familier med lav inntekt

    Ferske tall fra SSB viser at noe færre barn vokser opp i husholdninger med vedvarende lav inntekt.

    96 200 barn vokste opp i slike husholdninger i perioden 2021 til 2023. Det er en nedgang på 0,7 prosentpoeng fra perioden 2020 til 2022.

    Nedgangen fortsetter for tredje året på rad.

    Flere fattige barn i Norge

    Færre barn lever i familier med lav inntekt

    Det er en liten nedgang i antall barn som lever i lavinntektsfamilier, viser nye SSB-tall. Sarpsborg og Fredrikstad er fremdeles kommunene med flest familier med dårlig råd.

  • Her lever sju av ti barn i fattigdom – åpner familiesenter

    Røde Kors åpner sitt tredje familiesenter i Oslo. Dette er en del av en større satsing organisasjonen har for å hjelpe barn og barnefamilier.

    Denne gangen åpner de et nytt senter på Grønland.

    I området bor det mange barn i lavinntektsfamilier. På nedre Tøyen lever sju av ti barn i fattigdom.

    Og like ved på Grønland lever halvparten av barna i fattigdom.

    På familiesenteret kan barn og foreldre delta på aktiviteter, bli kjent med andre familier og spise sammen, sier daglig leder i Oslo Røde Kors, Astrid Solberg.

    – Når barna kommer hit, så er de ofte sultne. Og de er glad for å få et måltid mat. Og noen vil gjerne ha med seg rester hjem også.

    I 2022 vokste 17.000 barn opp i lavinntektsfamilier i Oslo.

  • SSB: Færre barn lever i familier med lavinntekt

    Det har vært en nedgang i antall barn som vokser opp i familier med dårlig råd, viser ferske tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

    10,6 prosent, som tilsvarer 102.600 barn, levde i husholdninger med vedvarende lave inntekter i 2022. SSB skriver at tallene ikke har vært lavere siden 2016.

    – Det er en nedgang på 0,7 prosentpoeng tilsvarende 8 100 barn sammenlignet med perioden 2019-2021, skriver SSB.

    Dette er andre året på rad med nedgang i tallene.

    – Før dette hadde vi en lang periode med til dels kraftig økning, og et toppunkt ble nådd i 2018-2020, da 115 000 barn tilhørte en husholdning med vedvarende lavinntekt, en andel på 11,7 prosent, skriver SSB.

    Tross nedgangen mener stortingsrepresentant Mimir Kristjansson at det er uakseptabelt at så mange barn vokser opp i barnefattigdom.

    – Vi vet hva som virker, og økt barnetrygd og heving av sosiale ytelser vil gjøre at flere barn får vokse opp i familier som er økonomisk trygge. Fattigdom og økonomiske problemer kan føre til stress og konflikter, og det hemmer barns utvikling når foreldrene må bruke alle sine krefter på å få endene til å møtes, sier han.

    Kvinne rydder i hyllene på Skattekammeret i Fredrikstad. Hun holder skisko i hånden. Bak henne står langrennski på rad og rekke.

    Over 100.000 barn lever i familier med dårlig råd

    Tallet har ikke vært lavere siden 2016. I Fredrikstad vokser høyest andel barn opp i familier med dårlig råd.

  • Unicef refser Norge og mener landet har gjort for lite for å få barn ut av fattigdom

    Norge har vært blant de dårligste landene i Europa på å løfte barn og familier ut av fattigdom siden finanskrisen, slår Unicef fast i en ny rapport.

    Mens land som Polen og Slovenia har redusert familiefattigdommen med mer enn 30 prosent fra finanskrisen og fram til 2021, har den økt med over 10 prosent i Norge.

    Norge er på 35. plass av de totalt 39 EU- og OECD-landene som er med i undersøkelsen. I totale tall er Norge likevel ett av landene med lavest barnefattigdom, bare slått av Danmark, Slovenia, Finland og Tsjekkia.

    I rapporten heter det at rike land, som Norge, ikke utnyttet den stabile veksten fra 2014 til 2021 til å løfte barn ut av fattigdom.

    Unicef kaller det en tapt mulighet for Norge og mange andre rike land.

    – Selv om tidene ble stadig bedre her i Norge etter den forrige økonomiske krisen, bygget ikke myndighetene opp gode sosiale støtteordninger tidsnok til å ruste oss for en ny krise. Som vi jo ser i dag, rammer den nye krisen lavinntektsfamilier ekstra hardt, sier Kristin Oudmayer, som er direktør for barns rettigheter i Unicef Norge.

    Ifølge rapporten levde 1 av 8 barn i Norge i relativ fattigdom i snitt mellom 2019 og 2021.

    Det er flere enn i Danmark og Finland, men færre enn i Sverige, der den er på 18 prosent.

    I Norge er det en økning i familiefattigdommen fra perioden 2012–2014 til 2019–2021 på 10,1 prosent. Vi er i bunnsjiktet sammen med Frankrike, Sveits, Storbritannia og Island.

    En av fire har bedt venner og familie om økonomisk hjelp i år
    Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no