NRK Meny
Normal

Disse har store sko å fylle

Disse deltagerne har ekstra press på seg for å prestere i NRKs kunnskapskonkurranse.

Deltagerne fra Halsa har store sko å fylle.

Det er mulig seierstrofeet ikke bare er til glede for nye elever ved skolen i Halsa...

Peder Vaagland, Solvei Røe, Eivind Brage Fjærli, og reservene Knut Megård og Emma Dyrset, representerer Halsa barne og ungdomsskole i Klassequizen.

Og deltagerne her vet at de har presset på seg. For på skolen har de trofeet som beviser at skolen før har vunnet hele konkurransen, og blitt best i landet.

Vil årets deltagere klare det samme?

– Rolig plass

Deltagerne fra Halsa har delte meninger om hjemplassen.

Eivind synes det beste er at det er rolig og at det ikke skjer så mye. Men det er ikke Knut enig i. Han synes det største problemet med hjemplassen er at det ikke er så mye å finne på.

Emma synes det største problemet er at kjøpesenteret er en time unna, men hun setter likevel pris på at det er stille og rolig.

– Fin utsikt, sier Solvei, som ikke klarer seg uten et smil i hverdagen.

Hvordan vil de klare seg?

Deltagerne har mange forskjellige fritidsinteresser som kanskje kan hjelpe dem i konkurransen.

Peder liker å holde på med data, og trenger data og internett for at hverdagen skal være bra.

Eivind liker å gå på jakt, Knut liker å spille dataspill, Emma liker å se på Netflix og Solvei liker å være i fysisk aktivitet og aller helst håndball.

Skal de gjøre det like bra som tidligere elever ved skolen kan det være en fordel at de får spørsmål de kan. Da har deltagerne drømmekategorier.

Peder håper på spørsmål om datautvikling, Emma håper de får naturfagsspørsmål, men frykter spørsmål om historie, og Solveig håper de får spørsmål om solen, eller partikler og stormer i verdensrommet og på jorda.

– Jeg håper vi får ting vi kan, og slipper unna ting vi ikke kan, sier Knut.

Hvordan deltagerne gjør det kan du høre på ettermiddagssendingen til NRK Møre og Romsdal på P1.

Terminliste for Klassequizen i Møre og Romsdal 2016

Dato

Skole

Sendetidspunkt

Poeng

06.januar

Valderøy ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

10

07.januar

Sykkylven ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

10

11.januar

Hareid ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

7

12.januar

Sæbø skule

Ettermiddagssendingen

9

13.januar

Bekkevoll ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

5

14.januar

Bergmo ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

9

18.januar

Vatne ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

5

19.januar

Brattvåg ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

8

20.januar

Gossen barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

8

21.januar

Hustad barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

10

25.januar

Åfarnes skole

Ettermiddagssendingen

8

26.januar

Vågsetra barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

5

27.januar

Eidsvåg skole

Ettermiddagssendingen

11

28.januar

Eresfjord barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

5

1.februar

Nordlandet ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

7

2.februar

Smøla ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

10

3.februar

Frei ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

7

4.februar

Tingvoll barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

7

8.februar

Åheim barne- og ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

9.februar

Myklebust ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

8

10.februar

Møre ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

11.februar

Stordal skule

Ettermiddagssendingen

10

15.februar

Skodje ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

16.februar

Helland skule

Ettermiddagssendingen

11

17.februar

Stokksund skule

Ettermiddagssendingen

7

18.februar

Ytre Herøy ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

8

29.februar

Straumsnes skole

Ettermiddagssendingen

10

1.mars

Halsa barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

9

2.mars

Surnadal ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

3.mars

Rindal skole

Ettermiddagssendingen

10

7.mars

Ulstein ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

8.mars

Gursken barne- og ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

9.mars

Valldal skule

Ettermiddagssendingen

9

10.mars

Eidsdal skule

Ettermiddagssendingen

8