Churros med karamellsaus sett rett ovenfra

Dryss litt salt på karamellsausen som du serverer til churros. Det blir bare ekstra godt.

Foto: Fra TV-serien «Sommermat i Falkenberg» / SVT

Churros med karamellsaus

Sprøtt og herlig godt spansk bakverk. Churros friteres gylne, dyppes i kanelsukker og serveres gjerne med en god dipp. Denne gangen er det karamellsaus.

Slik gjør du

Churros

Bland smør, vann, salt og sukker i en gryte. La blandingen koke opp.

Bland mel og vaniljesukker i en skål og hell det over i gryten. Visp inn melet, mens det småkoker visper du kraftig til deigen slipper kantene i gryten og blir en klump.

Ta gryten av platen og avkjøl. Rør inn ett egg av gangen og bland kraftig i noen sekunder mellom hvert egg. Du kan vispe inn eggene med elektrisk visp eller en tresleiv.

Ha deigen over i en sprøytepose med stjerneåpning.

Varm opp oljen til cirka 180 grader. Sprøyt ut churros og klipp dem rett ned i den varme oljen. Friter churrosene gylne. Løft dem ut av oljen med en hullsleiv og la dem renne av på papir. Dypp dem i kanelsukker.

Serveres med ønsket tilbehør.

Karamellsaus

Bland alle ingrediensene i en panne og kok sammen på komfyren i cirka 5–7 minutter, til den tykner og blir tyktflytende. Avkjøl i kjøleskap.

Tips

Churros smaker aller best nyfriterte, men de er også gode noen timer etter fritering. Oppbevares best på fat uten at de dekkes til, så de holder på sprøheten.

Til friteringen

  • Bruk en gryte med høye kanter
  • Unngå å fritere under kjøkkenviften
  • Ha alltid et grytelokk klart om det skulle være nødvendig å slukke ild
  • Husk at du aldri skal helle vann på brennende olje!

Kilde: Zeina Mourtada i TV-serien «Sommermat i Falkenberg»/SVT