Hver dag blir det kastet rundt 260.000 kontaktlinser i Norge. Mange av dem havner i vasken eller i toalettet. Det er helt feil sted å kaste dem. De består av blant annet plast- og silikonmaterialer og skal kun kastes ett sted, nemlig i søpla.
Ingen vet hvor mange linser som havner i avløpet og dermed blir skylt ut i sjøen, men at det skjer, vet vi.
SKAL I SØPLA: Kontaktlinser er laget av plast- og silikonmateriale. De skal ikke kastes i vasken eller i toalettet. Havner de i havet blir de mikroplast.
Foto: Hans Petter Reppe / NRK– Vi har jo alltid tenkt at de kastes i søpla, men etter at NRK tok kontakt, har vi diskutert denne saken. Vi har funnet ut at det faktisk er ganske mange som kaster kontaktlinsene sine, enten i vasken eller i toalettet. Det skal de ikke. Det sier generalsekretær i Norges Optikerforbund, Hans Torvald Haugo.
- Les også: Pass på hva du kaster i toalettet
Blir fiskemat
– I utgangspunktet ser kontaktlinsen ut som et lite dyr, en liten manet eller et annet dyr som svømmer i havet og blir spist av andre dyr, sier nestleder i Naturvernforbundet, Øyvind Johnsen.
– Det er ikke bare hvalen som spiser store plastgjenstander som er i havet, men små dyr spiser små plastgjenstander, sier Johnsen.
– Et spesielt problem med mikroplast er at det binder til seg miljøgifter, og disse miljøgiftene kan da tas opp i vevene til dyrene.
Må læres opp
MÅ INFORMERE: Generalsekretær i Norges Optikerforbund, Hans Torvald Haugo, sier de vil starte med informasjon ut til sine medlemmer som igjen må informere brukerne, slik at de lærer å kaste kontaktlinsene riktig.
Foto: Kaia Means– Nå må vi ta en diskusjon i Norges Optikerforbund. Vi må se hva vi kan gjøre for å opplyse våre medlemmer slik at de igjen informerer de som bruker kontaktlinsene. Det er jo de som kaster dem, sier generalsekretær i Norges Optikerforbund, Hans Torvald Haugo.
– Brukeren må få større forståelse for hva en kontaktlinse er og hvor den skal kastes, avslutter Haugo.