Hopp til innhold

Christiansen om revansjeløpet: – Fullstendig blackout

Vetle Sjåstad Christiansen var rasende etter å ha blitt vraket forrige helg. Lørdag fikk han sin revansje da han utklasset samtlige på sprinten i Ruhpolding.

– Et helt ekstremt løp.

NRKs skiskytterekspert Torgeir Bjørn lar seg imponere over Vetle Sjåstad Christiansen sin maktdemonstrasjon på lørdagens sprint i tyske Ruhpolding.

– Hevnen er søt, er den ikke det. Jeg gikk fra å være verdens mest deppa skiskytter forrige uke til å være verdens lykkeligste i dag. Det er til å bli gal av, sier Vetle Sjåstad Christiansen til NRK etter seieren.

31-åringen fra Geilo har som vane å gå i svart underveis i løpene, og har ofte problemer med å gjengi tanker og følelser fra løpene.

– Hvis du spør meg om hva jeg tenkte på uti der, så husker jeg ikke en skit. Det er det som kjennetegner meg de gangene jeg går best, da er det fullstendig blackout - det var det i dag også, sier han.

Germany Biathlon World Cup

UTKLASSING: Vetle Sjåstad Christiansen var suveren på lørdagens sprint i Ruhpolding.

Foto: Sven Hoppe / AP

Da han blir spurt om hvordan han vil beskrive seiersløpet sier han følgende:

– Det var som å skrive et filmmanus. Jeg tror jeg må til Hollywood og be om en Oscar. Det her var perfekt.

Foran 16 200 tilskuere, i skiskytingens vugge, fikk Vetle Sjåstad Christiansen sin revansje. Etter å ha blitt vraket til verdenscupen i Oberhof kalte han landslagsledelsen inkompetent.

– For meg har det gått helt fint. Jeg har bare sagt det jeg har følt. Jeg har sjelden hatt noen problemer med å være ærlig med noen. Det har ikke kostet så mye det, egentlig, sier dagens vinner.

Det var ingen tvil om hvem som hadde hovedrollen i denne filmen.

Det var ingen tvil om hvem som hadde hovedrollen i denne filmen.

– Ekstra imponerende

Lagkompis Tarjei Bø lot seg imponere av prestasjonen til Sjåstad Christiansen etter vrakingen forrige helg.

– Først skjøt han fra hofta, så skjøt han ned alle blinkene, sier han og sikter til Christiansens uttalelser om ledelsen.

Tarjei Bø var nest beste nordmann lørdag. Storebror Bø gikk inn til tredjeplass, 20 sekunder bak Christiansen. Med den pallplassen tar han over ledelsen i sprintcupen fra tyske Benedikt Doll.

– Å klatre på pallen, synes jeg det løpet fortjener. Jeg ble likevel litt ydmyka av Vetle, sier Bø.

Tarjei Bø

TREDJEPLASS: Tarjei Bø leverte nok en pallplass og tok over ledelsen i sprintcupen. Storebror Bø ligger også som nummer to i totalcupen bak lillebror Johannes Thingnes Bøe.

Foto: NTB

– Litt irriterende at han er tilbake?

– Jeg må ta det opp med trenerne. Jeg tror de kunne venta en helg til med å ta han tilbake. Så jeg kom litt høyere på pallen, men han er en hard nøtt. Kanskje oppskrifta er å sette han på sidelinja før VM også. Så han kommer tilbake revansjesugen når medaljene skal deles ut, fortsetter Bø.

Sjåstad Christiansen ler når han får høre lagkompisens ønske.

– Jeg tror alle vil ha meg ut igjen før VM, så kan jeg komme der og prestere bra igjen, sier han.

Les også Stortalent tar pause etter mental smell: – En forferdelig avgjørelse å måtte ta

Tilda Johansson

– Du synes nesten synd på han

Franske Émilien Jacquelin så lenge ut til å være Christiansens største utfordrer, men sekundene løp fra franskmannen på slutten.

– Han har de stiveste beina det er mulig å oppdrive i Bayern. Det er nesten så du synes synd på han der, sier Bjørn.

Lillebror Bø bommet en gang, men fikk det ikke til å stemme i sporet. Stryningen har slitt med sykdom den siste uken.

– Jeg er 100 prosent frisk, men oppladninga har ikke vært den beste, sier Thingnes Bø.

Les også Stortalent tar pause etter mental smell: – En forferdelig avgjørelse å måtte ta

Tilda Johansson

– Hvordan føltes det uti der?

– Jeg syntes det føltes bra. Jeg måtte virkelig jobbe på for å komme fram og klarte ikke å hente meg inn på samme måte som før med forkjølinga nå i det lette partiet. Så jeg måtte tøffe meg, sier han.

Som de andre lagkameratene ga Thingnes Bø Vetle Sjåstad Christiansen stående ovasjon for lagkameratens prestasjon.

– Om jeg hadde prøvde 100 ganger, så tror jeg ikke at jeg hadde klart å slå han én eneste gang med det han presterer i dag, sier han.

Siste nytt

  • Her koker det over for tennisstjernen – nå venter Ruud

    Denis Shapovalov slo hjemmehåpet Elias Ymer i en dramatisk kamp Stockholm, fredag kveld.

    Da Shapovalov leverte et godt poeng, satte han fingeren bak øret for å få mer jubel.

    Publikum svarte med å bue på ham. Senere ville Shapovalov ha bort en person fra tribunen.

    – Han viser fingeren. Kan jeg gjøre det? Hvorfor får han lov? sa canadieren til dommeren.

    Bilder fra nyhetsbyrået TTs fotograf viser at også Shapovalov viste fingeren tilbake mot tribunen.

    – Det var ikke vondt ment, men det virker som dere blir krenket over alt jeg gjør. Selv når jeg får medisinsk hjelp, buer dere, sa han.

    Underveis måtte nemlig Shapovalov få hjelp etter å ha fått smerter i ryggen. Han kom tilbake og vant 6-1 i det avgjørende settet. Kampen varte i over to og en halv time.

    Det er ikke første gang Shapovalov viser følelser på denne måten.

    – Jeg har sett Denis noen ganger, og det kan bli slik når han spiller. Han kan bli sint på publikum. Jeg var forberedt på at det kunne bli hett, sa Ymer, gjengitt av TT.

    Lørdag kveld møter Shapovalov Casper Ruud i semifinalen.

    (NTB)

    Denis Shapovalov
    Foto: Pontus Orre / TT / NTB
  • Uno-X enda nærmere World Tour-plass: – Vil være sensasjonelt

    Dersom Cofidis hadde som mål å ta igjen de 401 poengene opp til Uno-X på rankingen, var de helt avhengige av å hente hjem en topplassering fra Tour of Guangxi.

    Lørdag morgen endte Sylvain Moniquet fra det franske laget på 19.-plass som deres best plasserte rytter. Den plasseringen har han også sammenlagt.

    Moniquet dro ikke inn noen poeng, da han kom inn halvminuttet bak vinner Paul Double.

    – Blir dette resultatet etter i morgen, er vi et World Tour lag i 2026. Det vil være både sensasjonelt og historisk på samme tid. Jeg er stolt av hele laget og hvordan vi klarer å få til dette med å gå en lengre vei enn våre konkurrenter, da vi på herresiden kun har norske og danske ryttere, sier daglig leder i Uno-X Mobility, Thor Hushovd, til NRK.

    Vinneren av Tour of Guangxi mottar 300 WorldTour-poeng. En eventuelt 19.-plass gir ikke mer enn 20 poeng i kassa.

    Foruten søndagens avslutning i Guangxi gjenstår Japan Cup og temporittet Chrono des Nations før rankingen avsluttes. Uno-X har sendt Søren Wærenskjold og Carl-Frederik Bévort til Frankrike for å maksimere poengfangsten.

    Jørgen Nordhagen (Visma | Lease a Bike) ble nummer fire på etappen.

    Thor Hushovd Uno-X Mobility
    Foto: Yann Valerievich Belov / NRK
  • Crystal Palace-treneren bekrefter: Liverpool-aktuelle Marc Guéhi forlater klubben neste sommer

    Crystal Palace-trener Oliver Glasner bekrefter at midtstopper Marc Guéhi, som i sommer var nære på å signere med Liverpool, forlater klubben neste år.

    – Jeg tror Marc allerede har fortalt oss at han ikke vil signere en ny kontrakt, så han forlater klubben neste år, sier Glasner på en pressekonferanse i forkant av oppgjøret mot Bournemouth, ifølge Sky News.

    Liverpool forsøkte i sommer å hente Guéhi fra Crystal Palace, men overgangen strandet i siste liten.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Matthew Childs / Reuters / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal