Hopp til innhold

Bandet The BlackSheeps til retten

Tirsdag og onsdag møtes nåværende og tidligere bandmedlemmer i Indre Finnmark tingrett.

The Blacksheeps

Tidligere The BlackSheeps med Alexander, Viktoria, Agnete og Emilie krangler om rettigheter.

Foto: Knut Aaserud / Pressebilde

Resultatet etter mandagens mekling er at partene ikke er enige. De konkluderer med at de står for langt fra hverandre, og vil derfor ha saken prøvd for domstolen.

Partene møtes i Indre Finnmark tingrett tirsdag, og det er satt av to dager til saken.

Kjell Heggvoll

Advokat Kjell Heggvoll.

Foto: Nils Henrik Måsø / NRK

– Jeg tror egentlig ingen av ungdommene ønsker rettssak, sa Agnete og Emilie sin advokat Kjell Heggvoll etter mandagens meklingsmøte som varte i fire timer.

Han føler at dette er en strid mellom de voksne, og ikke mellom ungdommene.

Handler om penger

Det vanskeligste under meklinga var pengespørsmålet. Man har ulike synspunkter på hva dette er verdt i kroner og øre. Heggvoll vil ikke utdype nærmere hva dette pengespørsmålet går ut på, og henviser til taushetsplikten.

Verken vokalist Agnete Johnsen eller gitarist Emelie Nilsen var i Tana under rettsmeklingen mandag. Deres foreldre deltok på meklingen på vegne av sine barn.

Håpet på forlik

Hva sier du til at det blir rettssak?

– Det synes jeg egentlig er trist. Det er bare vi advokatene som tjener på det, så det hadde vært mye bedre hvis partene hadde blitt enige, sier Heggvoll.

Heggvoll forteller at de ikke fikk noe tilbud fra motparten, så det er vanskelig for ham å si hvor langt fra hverandre partene var under rettsmeklingen.

Les også: Møtes i retten

Krangel om rettigheter

Striden står mellom Alexander Touryguin og Viktoria Nilsen, som tidligere var med i suksessbandet The BlackSheeps, og Agnete Kristin Johnsen og Emelie Tayco Nilsen.

Viktoria og Alexander

Tidligere bandmedlemmer Viktoria og Alexander, som krever erstatning og opphavsrett.

Foto: Nils Henrik Måsø / NRK

De to førstnevnte går til sak mot de to sistnevnte for et krav om erstatning og opphavsrett til bandnavnet og låtmaterialet, forteller Agnete og Emilies advokat Kjell Heggvoll.

Det har ikke lyktes NRK å få en kommentar fra de de to eks-bandmedlemmenes advokat, Arnor Ilstad.

Hør Heggvoll etter meklingsmøtet:

Foreligger ikke regnskap

Advokat Heggvoll sier at det ikke er mye penger i bandet, og at det ikke er laget noe regnskap. Alle inntektene er gått inn på en konto, som også er blitt brukt til utgiftene.

Det finnes kun kontoutskrifter som dokumenterer bruk av bandes felles penger.

– Grunnen til at det ikke finnes et regnskap, er at det hele startet som en hobbyvirksomhet, sier Heggvoll.

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring