Hopp til innhold

Harstad har fått «nytt navn»

I dag på samenes nasjonaldag ble de nye stedsnavnskiltene avduket i Harstad i Troms.

Harstad Hárstták

HÁRSTTÁK: Her avduker Marianne Bremnes og Barbro Lill Hætta det nye skiltet.

Foto: Mathis Eira / NRK

– Det er gledens dag å avduke dette skiltet, vi har jobbe lenge med dette. Hensikten er å vise at Harstad er også en samisk kommune, det skiltet vil også være et symbol at Harstad en en raus og inkluderende kommune, sier Harstad-ordfører Marianne Bremnes.

Hun og tidligere varaordfører Barbro Lill Hætta avduket skiltet ved Ervika.

Nå får Harstad også samisk stedsnavnskilt

Harstad er også Hárstták. Nye stedsnavnskilt avduket 6.februar.

Stolt av nye skilt

Barbro Lill Hætta bor i Harstad, hun er stolt over at hjembyen hennes har fått sitt samiske navn godkjent. Dette er et navn som er blitt brukt gjennom flere generasjoner.

Hætta mener at skilting også er viktig for den samiske identiteten.

– Det er fantastisk og på sin plass. Neste gang jeg kommer kjørende forbi skiltet, så kan jeg tenke at dette er mitt hjem, sier Hætta.

Statens vegvesen har jobbet raskt for å få opp skiltet til samenes nasjonaldag.

Geir Jørgensen

Geir Jørgensen, avdelingsdirektør ved Statens vegvesen.

Foto: Mathis Eira / NRK

Avdelingsdirektør Geir Jørgensen i Statens vegvesen var tilstede ved avdukningen.

– Jeg registrerer at både den samiske befolkningen og kommunen er glad for at skiltet er kommet opp, og da er vi fornøyd, sier Jørgensen.

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring