Hopp til innhold

24-åring foreslås som ordfører

24-åringen Simon Løvhaug (Sp) foreslås som ny ordfører i Salangen kommune.

Det skjer i kommunestyremøtet neste uke, opplyser Senterpartiet i en pressemelding.

Salangen trenger ny ordfører etter at Sigrun Wiggen Prestbakmo starter som statssekretær i Kommunal og distriktsdepartementet.

Løvhaug er også partiets ordførerkandidat i Salangen, som ligger i Midt-Troms.

Løvhaug har fagbrev innen akvakultur, og jobber i dag som lokalitetsleder for Salaks AS.

Simon Løvhaug
Foto: Linda Pedersen / NRK

Korte nyheter

  • UV-lys kan gi mer D-vitamin i oppdrettslaks

    Ultrafiolett lys kan øke nivået av D-vitamin i oppdrettslaks. Det viser et forskningsprosjekt ved Høgskolen i Molde, melder forskning.no.

    Oppdrettslaksen har mindre D-vitamin i seg enn tidligere. Det er fordi fôret nå inneholder mindre råvarer fra havet, og dermed også mindre omega-3-fettsyrer, ifølge Havforskningsinstituttet.

    Forskningsprosjektet ble gjennomført med UVB-lys over et oppdrettskar med laks som er omtrent ett år gammel, også kalt for smolt.

    Dette førte til produksjonen av D-vitamin i oppdrettslaksen økte fem ganger så mye som laks uten det ultrafiolette lyset.

    Oppdrettsanlegg
    Foto: marine Harvest
  • Ga 1 stjerne til Saras Tate Modern-utstilling

    I en anmeldelse har The Guardian gitt Máret Ánne Sara én stjerne av fem for hennes utstilling ved Tate Modern i London.

    Hun er den første samiske eller norske kunstneren som har bygget et verk for kunstgalleriet.

    en person med blondt hår

    Ikke her for å pynte opp

    LONDON (NRK): Kunststjerne eller offer? Det er ikke lett å legge puslespillet Máret Ánne Sara.

  • Kvinne funnet omkommet etter leteaksjon i Fauske

    En kvinne ble mandag ettermiddag funnet omkommet etter en leteaksjon i Fauske.

    – Dødsfallet fremstår som en tragisk ulykke, politiet iverksetter etterforskning for å avklare hendelsesforløp og dødsårsak, skriver operasjonsleder Tommy Bech.

    Pårørende er varslet og blir ivaretatt av kommunens kriseteam.

    Kvinnen ble funnet i området som leteaksjonen søkte i. Hund, drone, redningshelikopter og mannskaper fra nødetatene og frivillige organisasjoner deltok i søket.

    Politiet meldte om leteaksjonen i 15.30-tiden. Kvinnen ble funnet død i 16-tiden.

    Holtanlia