Mener at Norge ikke har erkjent samiske rettigheter godt nok
I en ny rapport refser Amnesty regjeringens planer om overgang til fornybar energi, og mener de overkjører samiske rettigheter og minner om kolonialisme.
Tidligere domstolleder for Indre-Finnmark tingrett, Finn Arne Bieski-Selfors mener at rettssikkerheten til samer ikke er god nok, spesielt i inngrepssaker.
– Det blir en ubalanse mellom partene. Selv om man er med i rettssaker, så har man ikke nok ressurser og tid, til at det kan oppfattes som rettferdig rettergang.
Han forklarer at samene står ovenfor motparter som har store økonomiske ressurser og mange advokater.
– I noen saker ser man at til og med at staten går inn som partshjelp for energiselskapene. Da er det klart at de samiske interessene ofte ikke har nok tid og ressurser til å være med på likefot.
Han mener at Jovsset Ante Sara-saken viser at Norge på en del punkter ikke har erkjent samiske rettigheter godt nok.
Samtidig ser han at det er fokus på samers rettsikkerhet etter Fosen-saken.
Hør hele intervjuet her.