Hopp til innhold

Pulitzerpris til The Guardian og The Washington Post

The Washington Post og The Guardian USA mottok i kveld den gjeveste av Pulitzerprisene for sine rapporteringer om Edward Snowden-lekkasjene.

Pulitzer Prizes Edward Snowden

De to avisene delte den prestisjetunge amerikanske prisen for rapportering basert på dokumenter lekket av tidligere National Security Agency entreprenør Edward Snowden.

Foto: Uncredited / Ap

Mandag kveld ble The Washington Post og The Guardian USA tildelt den høythengende Pulitzerprisen for avsløringene om hemmelige amerikanske overvåkingsprogrammer.

– De to avisene deler den prestisjetunge amerikanske prisen for rapportering basert på dokumenter lekket av tidligere National Security Agency-varsler Edward Snowden, sa Pulitzer-komiteen ved Columbia University ifølge nyhetsbyrået AFP.

Rusbridger er stolt

Den amerikanske varsleren Edward Snowden har fått midlertidig opphold i Russland, men er siktet for spionasje i USA. Amerikanske myndigheter ønsker ham utlevert og stilt for retten.

Det var derfor langt fra sikkert om amerikanerne ville gi sin aller gjeveste journalistpris til journalistikk basert på Snowden-lekkasjene.

Britiske The Guardian er flere ganger beskyldt for å skade rikets sikkerhet ved sine avsløringer om hva etterretningstjenestene holder på med.

Redaktør Alan Rusbridger måtte stille i det britiske underhuset for å svare på spørsmål om publiseringen av de hemmeligstemplede dokumentene avisen har fått av Edward Snowden.

I går uttrykket han stor takknemlighet for å ha mottatt prisen.

– Vi er særlig takknemlig overfor kolleger rundt om i verden som støttet Guardian i en tid der vår rapportering kunne vært truet, sier Alan Rusbridger ifølge NTB.

The Guardian-redaktør Alan Rusbridger uttrykker sin stolthet på Twitter.

Sparket i gang debatt

I begrunnelsen skriver Pulitzer-styret at avisen Guardians artikler hjalp til med å sparke i gang debatten om USAs myndighet og offentligheten og temaer som sikkerhet og privatsfæren. Samtidig som The Washington Posts reportasje forklarte hvordan avsløringen passer inn i det større bildet om nasjonal sikkerhet.

Artiklene om lekkasjen, som ble publisert fra juni, startet en offentlig debatt om grensene for myndighetenes overvåking og førte til at USAs president Barack Obama tidligere i år innførte restriksjoner for overvåking.

Totalt deles det ut 14 Pulitzerpriser i ulike kategorier. The Boston Globe ble blant annet tildelt en Pulitzer i kategorien «breaking news», og The New York Times ble tildelt to fotografipriser.

Kulturstrøm

  • Tre store motehus blir bøtelagt av EU-kommisjonen

    Motehusa Gucci, Chloé og Loewe blir bøtelagt med over 157 millionar euro for å ha gjennomført prising som er i strid med EU sitt reglement, kjem fram i ei pressemelding frå EU-kommisjonen.

    Motehusa skal ha fastsett vidaresalsprisar i strid med EU sine konkurransereglar.

    Motehusa skal ha avgrensa moglegheita for uavhengige tredjepartsforhandlarar til å sette eigne prisar for produkt designa og selt under merkevarene.

  • Musikalen Les Misérables er 40 år

    I år er det 40 år sidan musikalen Les Misérables hadde premiere på West End i London.

    Les Misérables er ein av dei mest spelte musikalane i verda. Det trass i at musikalen ikkje blei godt mottatt i 1985. Etter kvart vann musikalen fleire prisar.

    Musikalen flettar saman fleire menneske sine skjebnar som lev i Frankrike på starten av 1800-talet.

    en gruppe mennesker som går nedover en gate med en brann i bakgrunnen
    Foto: Lasse Berre
  • Swift med flest førsteplassar på Billboards albumliste

    Taylor Swift har stor suksess med sitt nye album «The Life of a Showgirl». Artisten er no den soloartisten med flest førsteplassar på Billboard albumliste, melder NTB.

    Swift har med det gått forbi både Drake og Jay-Z. Det nye albumet til Swift debuterte på førsteplass ei veke etter at det blei gitt ut.

    Utanom hennar første album, har dei gått rett inn på førsteplass. Ho er oppe i 15 og nærmar seg å ta rekorden frå Beatles som har 19.

    Albumcover til Taylor Swift
    Foto: NTB