To nordnorske kommuner saksøkte staten for retten til selv å bestemme over land og vann. Nå har Høyesterett enstemmig forkastet statens anke i lagmannsretten.
I Høyesterett denne uka sto to ordførere som mener de forsvarer Kommune-Norges adgang til å gå til sak mot staten. De får støtte fra KS, som mener staten prøver å innskrenke kommuners rettigheter i domstolene.
To kommuner i nord går rettens vei for å innføre fjelloven som kun gjelder i Sør-Norge. – På høy tid at leieinntektene tilfaller lokalsamfunnet, sier sauebonde.
Regjeringen har besluttet at tiden der Statskog bestemmer og tar seg betalt i Nordland og Troms snart er forbi, får NRK bekreftet. Nå børstes støvet av et 14 år gammelt forslag om utmarka.
Beiarn kommune i Nordland har allerede vunnet frem i Høyesterett om loven som ikke gjelder for Nord-Norge. Til ingen nytte. Nå saksøker de staten – igjen – og får med seg Bardu kommune i Troms.
Høyre vil endre reglene som stanser ved fylkesgrensa til Nordland. Det er ikke første gang.
Sametingspresident Aili Keskitalo møtte i forrige uke kommunal- og moderniseringsministeren. – Jeg er mildt sagt opprørt, sier hun.
Fire departementer har i desember møttes for å drøfte fjelloven for Nordland og Troms. Men de er tause om hva som er blitt diskutert.