10.02.2012

Krig mot lakselusa

Lakselus (Foto: Tore Wiers/LFI)

Lakselus er fremdeles et stort problem i Trøndelag.

Foto: Tore Wiers/LFI

Myndighetene vil nå sette inn ekstra tiltak for å bekjempe lakselusa i Trøndelag.

Fakta om lakselus

  • Lakselus er den vanligste parasitten på oppdrettslaks
  • Størrelsen på lusa er 8-12 millimeter
  • Lakselusa lever av slim, skinn og blod fra laksen
  • Lakselusplagen koster norsk oppdrettsnæring 500 millioner kroner årlig.
  • Lus fra oppdrettsanlegg fører til redusert vekst og svekkelse av villaksbestanden
  • Lusa overlever ikke i ferskvann.
  • Lakselus bekjempes med leppefisk eller kjemikalier.
  • Bruken av kjemikalier mot lakselus har ført til arvelig resistens.

(Kilde: Havforskningsinstituttet og Mattilsynet)

– Situasjonen i Trøndelag er bekymringsfull sett fra vårt synspunkt. Derfor er det spesielt viktig å få på plass muligheter for ekstraordinære tiltak nettopp i dette området, sier fungerende regionsdirektør i Mattilsynet, Knut Rønningen til NRK.


Slike ekstraordinære tiltak har tidligere bare blitt innført i enkelte områder i Hordaland. Likevel er regionssjefen i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforbund ikke overrasket.

– Vi har en spesiell utfordring i Nord- Trøndelag fordi lusemidlene har hatt mindre effekt her, så sånn sett er det forventet at man setter i gang strengere tiltak, sier Jon Arne Grøttum til NRK.

Flere anlegg prioriteres

Det er anlegg i Osen kommune i Sør-Trøndelag og i de nordtrønderske kommunene Leka, Nærøy, Vikna, Fosnes, Namsos, Namdalseid og Flatanger at myndighetene nå ser et behov for ekstra tiltak.

– Det som er viktig er at det ikke blir mer lus enn det er i dag i disse områdene. For å få til det må vi ha muligheten til å iverksette tiltak hos alle som er effektive, sier Rønningen.

Nyeste bildegallerier

Banner valgresultat 2011 656x80

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

50 siste Trøndelag

Siste bildegallerier