21.11.2009

- Frps politikk vil rasere norske mediehus

Trykk på bildet for å se saken (Søndagsrevyen 16. august 2009) .

Til Søndagsrevyen sier Per Sandberg at Frp vil fjerne NRK-lisensen innen 100 dager. - Frps politikk vil rasere norske mediehus, sier Olemic Thommessen.

- Vi har ambisjoner om at NRK-lisensen skal fjernes allerede i fra 2010, og finansiere NRK på en helt annen måte, sier Per Sandberg nestleder i Fremskrittspartiet.

Partiet vil at NRK skal finansieres over statsbudsjettet først, deretter privatiseres og reklamefinansieres (Klikk på bildet øverst for å se intervjuet med Sandberg).

Det får kulturpolitisk talsmann i Høyre, Olemic Thommessen, til å reagere.

Olemic Thommessen (Foto: Høyres Hovedorganisasjon)

Høyres kulturpolitiske talsmann Olemic Thommessen.

Foto: Høyres Hovedorganisasjon
- Hvis man kjører det løpet til Frp, vil det rasere norske mediehus, hevder han.

Grunnen er at annonsemarkedet i Norge er for lite. Det er ingen tvil om at NRK ville få en betydelig del av det markedet, sier Thommessen til NRK.no

- Ingen populær skatt

Lisensen er ikke en populær skatt, men det Frp ikke blir tatt på er hvilke konsekvenser en kommersialisering av NRK vil ha for de andre mediehusene.

Les også: Fakta om lisensen

Det vil slå beina under TV2. De vil få store problemer med å hente inn nok reklameinntekter. Konsekvensen er at vi får to dårlige kommersielle aktører.

Vil gjøre det enklere

I likhet med Frp har Høyre har åpnet for å avskaffe fjernsynslisensen , og heller finansiere driften av NRK over statsbudsjettet.

Man trenger ikke to måter å betale skatt på sier Thommessen.

Er det riktig å privatisere NRK?

Velg ett alternativ

Les også: Flere betaler NRK-lisensen

Siste innenriks

Siste utenriks

Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas - Opphavsrett NRK © 2009 - Kontakt NRK