Opprinnelig krevde Nederland, Sverige, Danmark og Østerrike, kjent som «de sparsommelige fire», at all krisehjelp måtte gis som lån.
Etter hvert har de godtatt en kombinasjon av lån og tilskudd.
Før toppmøtet hadde EU-president Charles Michel lagt opp til at tilskuddsdelen skulle være på 500 milliarder euro, mens 250 milliarder skulle gis som lån med betingelser.
- Les også: Kampen om korona-redningspakken
Får rabatt på kontingent
Mandag skal det være oppnådd enighet om at tilskuddene skal være på 390 milliarder euro, opplyser EU-diplomater.
Låneandelen skal være på 360 milliarder euro.
Mot å gå med på dette får Nederland, Sverige, Danmark og Østerrike rabatt på EU-kontingenten.
For Danmarks del utgjør rabatten 322 millioner euro i året, mens for Sverige utgjør den 1.069 millioner årlig, ifølge diplomatene.
SKAL BLI ENIGE OM KRISEHJELP: EU-lederne er samlet for første gang siden starten av koronapandemien.
Foto: John Thys / APFlere vanskelige forhandlinger gjenstår
Michel opplyste mandag kveld at han har sendt et kompromissforslag til EU-landene.
– Forslaget er frukten av en stor felles jobb med alle stats- og regjeringssjefene. Jeg er sikker på at vi kommer fram til en avtale, selv hvis det blir vanskelig og krever ytterligere arbeid, sa han.
Vil du ha ukebrev fra Urix? Klikk her
Spørsmålet om korona-tilskuddene er et av flere betente spørsmål som gjenstår.
Blant annet er det vanskelige forhandlinger om langtidsbudsjettet og vilkårene knyttet til gjenreisningspakken.